Retafer raseduse ajal 14.05.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure on selline: minu arst käskis mul hakata võtma retaferi tablette kaks korda päevas, see teeb kokku 200mg. Kuid olen kuulnud, et raseda päevane rauavajadus on 15-20mg. Kaksikute puhul on see siis ehk veidi suurem 50-70mg ning üle doseerimise korral võivad kannatada loote kõhunääre ja südamelihas. Ma ei ole mingeid analüüse andnud, mis väidaksid et mul rauapuudus on. Viimase analüüsi andsin umbes 2-3 kuud tagasi (hetkel on 31 nädal). Kuidas saab arst siis nüüd väita, et ma seda kohe nii palju vajan? Kas ma mitte kõvasti üle ei doseeri? Olen juba viis päeva nõnda toiminud, kuid lugedes ajakirja Pere ja Kodu värsket numbrit, ma enam ei julge seda retaferi võtta. Mida teha? Ootan ise kaksikuid. Kas peaksin ehk jätkama ühe tabletiga, või üldse lõpetama? Minu enda enesetunne on küll hea.

Ette tänades,

Kertrud

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Kertrud.

Tavaliselt ei määrata rasedatele rauatablette varem, kui tehtud on vähemalt hemoglobiini analüüs. Raseduse ajal on iseloomulik, et tavapärane hemoglobiini sisaldus langeb, see on tingitud vere nn ''lahjendusest'' (plasma hulk suureneb, seega tundub nagu oleks hemoglobiin madalam). Et raseduse ajal on raua vajadus siiski suurem (kaksikute korral seda enam), tuleb rauatablette raseduse ajal siiski küllalt sageli kasutada. Soovitav oleks aga mitte kasutada pidevalt , vaid just ravikuuridena ( kui ei ole raviarsti poolt just teisiti soovitatud).Kindlasti on vajalik eelnevalt hemoglobiini kontroll, vajadusel ka ferritiini sisaldus. Kui hemoglobiini sisaldus on üle (100) 105, naine sööb kõiki toiduaineid (liha, loomseid produkte jne) ei ole raua juurde manustamine vajalik. Eesti Naistearstide Seltsi poolt on soovituslik (profülaktiline) vereanalüüsi kontroll 6 nädala järel.

Teie raviarsti poolt määratud raviskeemi ei oska muuta, Te ei ole kirjutanud milline on Teie hemoglobiini sisaldus praegu, kuidas toitute, milline on Teie kehakaal ja eelnev anamnees jne. Pöörduge oma naistearsti poole, et arutada seda probleemi ka koos temaga.

Tervitades Aire Sekavin