Rasedusvastased vahendid 31.05.17 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! 2010. aastal jäin ma ootama oma esimest last. Hormoonide poole pealt oli mul väga keeruline rasedus. Ma sain sellest aru alles aastaid hiljem kui ma mõtlesin tagasi sellele ajale. Ma sisuliselt ei mäleta oma esiklapse esimest eluaastat, sest kõik minu sees emotsionaalselt oli sassis. Aga aru sain sellest alles palju hiljem. Kaks pool aastat hiljem sündis mul teine laps. Tema ootusaeg oli emotsionaalselt kergem. Samuti ka pärast rasedust. Kõik oli palju parem kui esimene kord. Aga kõige suurem probleem terve selle aja vältel kuni tänaseni on olnud meeletu libiido langus. Alates esimesest rasedusest peale. Ma küll tunnen, et see on tõusnud aga mitte kaugeltki piisavalt. Oleme pidanud suuri tülisid mehega sellel teemal ja kui sekselu on korrast ära on ka muu elu stressi rohke. Peale esimest rasedust hakkasin ma võtma pille (Cerazette). Kui ma aru sain, et see paneb mu tujud kõikuma, siis ma otsustasin neist loobuda. Suht kohe peale nende võtmise lõpetamist jäin ma teist last ootama. Peale teist rasedust paigaldati mulle hormoonspiraal. Jah väga mugav asjandus ja menstruatsioon kadus täielikult need kolm pool aastat mis ma lasin sel sees olla. Aga siis me jõudsime järeldusele, et ilmselt on mul ikkagi need hormoonid nii paigast ära, et aitab sellest. Lasin arstil spiraali eemaldada ja nüüd olengi nõutu ja ei oska midagi ette võtta. Rasedaks ma enam jääda ei soovi aga samas kõik "head" preparaadid on hormoonide sisaldusega. Oleme mõelnud steriliseerimise peale aga kuna ma olen veel nii noor, siis minule seda teha ei saa ja mees ei taha ka üksi seda teha. Kondoomi kasutamine ei anna ka 100% kindlust. Vaskspiraali ma ka ei ole nõus paigaldama. Ma olen hakanud toitumise ja looduslike vahenditega oma hormoone tasakaalustama (kui nii saab öelda) ja ei ole nõus enam neid segi lööma. Küsimus : kas on olemas mingid pillid, mis ei anna nii meeletut kogust hormoone? Ja kui ei ole, siis kas te oskate soovitada, mille peale ma võiks järgmisena mõelda, sest minu mõistus on otsas. Aitäh

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane

Kaasaja valikmeetodid noortele, alla 35-aastastele normkaalus mittesuitsetavatele naistele, kelle perekonnas naistel ega meestel ei ole olnud insulte, infarkte, trombihaigusi ega hüübimishäreid alla 45a, on erinevad antibeebipillid, EVRA plaaster, NuvaRing jms. Need on hormonaalsed KHK kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon.
Hormoonivabad on kondoomid naistele ja meestele, apteegi käsimüügist Pharmatex sarja tooted tupetabletid, tupekuulikesed, tupekreem jm. Uus on viljakusmonitor.
Vaid kollakeha hormooni sisaldusega on Mirena, Fleree, Nexplanon, reeglina suitsetajatele, ülekaalulistele, teatud haiguste põdejatele jm.
Sterilisatsioon on lubatud alates 35a või 3 lapse puhul.

Soovitan proovida NuvaRingi, mis on madaladoosiline, mugav ja toimib ka seksleluna, paigaldamine 1x kuus skeemi 21+7 järgi, kalendrisse märkida ikka 7-NuvaRingi vaba päeva.
Tutvuge viljakusmonitor.ee-ga.
Seksuaalsusega tegelevad seksoloogid dr Rammul, ja seksuaalnõustajad vt seksoloogia.ee koolituste läbinud, n dr Mare Pruks Raplas jt.
Rasedustega seotud kriisidega tegelevad raseduskriisi nõustajad.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid