Rasedusaegne kolibakteriravi 12.04.17 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Tänase seisuga olen 21+6 nädalat rase. Juba raseduse varases staadiumis leiti mu uriinikülvist kolibakterit. Sümptomite järgi arvan, et see oli mul juba enne rasedust, kuid ravisin seda põiepõletiku pähe. Ämmaemand kirjutas raviks Nitrofurantoin Nycomed 50g (antibiootikum). Pärast esimest 6-päevast kuuri näitas uriinikülv jätkuvalt kolibakterit. Mõne aja pärast tegin sama ravimiga 10-päevase kuuri, mis samuti ei avaldanud mingit mõju. Tõsi - ravi ajal ei teki põiepõletikulaadset valulikkust, kuid mõni aeg pärast ravi tuleb see tagasi ning uriiniproov on muutumatu.

Olen lugenud ja uurinud kolibakteri kohta raseduse ajal, ning lugenud paljude naiste kogemusi, olen aru saanud, et see bakter võib rasedusele väga halvasti mõjuda, nt kutsuda väga varakult esile sünnituse. Kolibakterist võib areneda ka neeruvaagnapõletik (selliseid sümptomeid mul õnneks olnud pole).

Mure on selles, et hetkel teen kolmandat ravikuuri eelpool nimetatud antibiootikumiga, olenemata selle mulle mitte-mõjumisest, kuna ravimit, mida ämmaemand muidu kirjutaks, ei saa ma tarbida. Ämmaemanda sõnul on kolibakteri raviks raseduse ajal kaks toimeainet/ravimit, millega ravida, nendeks on nitrofurantoinum ja penitsilliin. Viimase kohta on mul 12 aastat tagasi allergia torketest tehtud, ning selgunud sealt minu allergilisus sellele. Seega penicilliini baasil antibiootikumi arst mulle välja kirjutada ei saa (pidavat aga parim ravi kolibakterile olema!). Uurisin ka rasedusaegse kordus-allergiatesti kohta, et võib-olla nende aastatega on ravimiallergia taandunud. Sain teada, et allergiatestiks on kolm võimalust: a) vereanalüüs, b) torketest, c) provokatsioon. Provokatsiooni pidas ämmaemand lapse elu ja tervisega riskimiseks, samuti ka torketesti, ning vereanalüüsist ma vastust ei saaks sest antikehad (mis tekivad toimeainega kokkupuutumisel) kaovad ca 5 aastaga... Arvan, et ma ei ole kunagi penicilliini tarbinud. (Siin juures oleks hea viide teilt mulle, kust ma saaksin oma ravimite ajalugu vaadata? Kas see on olemas?)
Niisiis olen ummikus. Ravi, mis mõjuks, seda ma ei saa ja ravi, mis ei mõju, seda ma saan ja teen. Nokk kinni, saba lahti... Reaalselt nagu bakterit ei ravi ning mingit alust mitte-muretsemiseks mulle antud ei ole.

Kas on veel mingeid võimalusi? - On minu küsimus! Ehk kommenteeriksite penitsilliini ja selle alergia kohta, ning ka nitrofurantoinumi kohta. Kas need on ainsad võimalused rasedusaegse kolibakteri raviks? Lisan veel, et olen nüüd võtnud (ämmaemanda soovitusel) juurde ka Ureali jõhvikatablette.

Ette tänades,

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 28-aastane

Raseduse ajal tuleb ravida kõiki leitud patoloogilisi baktereid. Nitrofurantoiin on rasedatele lubatud ja täiesti ohutu, paljud rasedad tarvitavad seda preparaati kogu raseduse vältel. Samuti on rasedatele lubatud poolsünteetilised penitsilliinid, mida on erinevaid.
Kindlasti tuleb teha korduvalt uriini külv ja määrata patoloogiliste bakterite tundlikkus toimeainetele.
Soovitan pöörduda synlab.ee, teha kvaliteetsed uuringud ning teid nõustab laboriarst.
Kaasajal on uued preparaaadid, mida te kunagi pole proovinud, kirja järgi ei ei ole võimalik allegiat kahtlustada.
Raseduse suuruses üle 20n on enamik ravimied lubatud, sest lootel on lõik organid tekkinud, toimub vaid kasv.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid