Peetunud rasedus 05.12.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Soovitage palun, kas tasub mul veel midagi oodata või pean kiiremas korras puhastusele minna?
Olen 32a.vana. 2 rasedust lõppenud sünnitustega (esimesel oli suur verekaotus, ise sünnitused mõlemad probleemideta). Praegu kolmas rasedus. Viimased päevad algasid 29.09.2016 (täna peaks olema 9+4näd.) 24.10.16 oli kodune rasedustest positiivne. 02.11.2016 - HCG 738 IU/L, UH-s rasedust ei näe.
15.11.2016 - HCG 20616, UH-s: lootekott olemas, rebukott tekkimas, embrüo ei näe
01.12.2016 - UH-s lootekott kasvanud, rebukott olemas, embrüo arsti sõnul liiga pisike, südamelööke ei ole. Arst eeldas et peetunud rasedus, pakus tulla nädala pärast, kui midagi ei muutu - puhastusele
(kuna ei saanud niisaama oodata, läksin täna tegin HCG analüüsi teise arsti juures) 5.12 - HCG 32717, UH pildil näen GA 6+6, GS 24,5mm (ei saa aru mida see tähendab) Arst ütles et ongi peetumine ning andis saatekirja puhastusele, samas aga ütles et pean ise otsustama millal lähen, et mõnikord katkestab rasedus ise. Samuti ütles arst et mul on praegu paks emaka limaskest, et soovitab kirurgilist aborti.
Enesetunne - iiveldab endiselt, pea valutab, eraldisi ei ole.
Seletage palun: 1) kui rasedus ei arene, miks suureneb HCG? Kas tasub oodata et rasedus kulgeb edasi või on see lõpp?
2)kas tasub oodata minu raviarsti juurde aega (neljapäeval) või parem minna kohe puhastusele?
3) kui mul on sadelakujuline emakas, kas kirurgilise aborti juhul on suur risk?
4) alternatiivina pakutakse mulle veel medikamentoosset aborti, kuid kardan suure verekaotuse (sest ka sünnitusel oli) ja seda veel kodus ilma arsti järelvalveta. Kas "paks limaskest" suureneb verejooksu riski? Mida soovitaksite valida minu puhul?

Tänan ette!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, teil kindlasti peetunud rasedus, kuna rasedushormoon eiole tõusnud normaalselt.. Teil hormoonanalüüs tehtud üle 2 nädala vahega ja selles ajavahemikus minimaalne HCG tõus viitab peetunud rasedusele. Normaalselt kulgeva raseduse korral rasedushormoon 2 päeva järgi tõuseb kahekordselt, mida teil kohe üldse pole. Kuidas rasedust katkestada on teie enda otsustada. Seda võiks ka teie arst täpsustada ja anda soovitusi. Sadulakujuline emakas on minimaalne omapära ja seetõttu ei ole kindlati näidustust kirurgiliseks raseduse katkestamiseks. See, et teil esimese sünnituse ajal suur verekaotus, ei tähenda midagi, põhjuseid on palju ja abordi puhul ei pruugi see nii olla. Võimalik, et rasedus ka ise katkeb vahelesegamata, kuid loota, et emakas ise täielikult tühjeneb on väga väike, reeglina tekib verejooks, osa rasedust katkeb ja osa tükke jääb emakasse. Sel juhul tehakse reeglina puhastus. Seega viimast varianti ma ei soovita, ikkagi peate peetunud rasedusega midagi ettevõtma ja mitte ootama jääda. DRKadastik.