Rasestumine pärast pillide lõpetamist 02.09.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Võtsin eelnevalt pille u 3a. Eelmise aasta lõpus läksin plaastri peale üle (kasutasin umbes paar kuud) kuid plaaster mulle ei meeldinud siis läksin üle rõngale, rõnga pealt läksin uuesti pillide peale üle (tänu üleminekule jäi üks menses vahele) kuna akne tuli tagasi. Nüüd paar kuud sõin pille kuid lõpetasin pillilehe (k.a platseebotabletid) kuna on soov rasestuda. 4ndal augustil oleks pidanud alustama uue lehega. Viimane menses oli 1.august. Vahepeal olid nibud kole valusad. Mul pole kunagi päevad nii palju hilinenud, tegin rasedustesti ka, mis oli negatiivne. Kas päevade ära jäämine pärast pillide lõpetamist on normaalne? Ja kui juhtub, et jäävad mitu kuud vahele siis kas selle aja jooksul on ikka võimalik rasestuda? Kuidas sellisel juhul arvutada, millal peaks olema ovulatsioon?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 24-aastane

Tore, et soovite rasestuda ja sünnitada. Kirjutage üles viimase antibeebipilli tarvitamise kuupäev ja sellele järgnevad 7-toimevaba päeva.
Kuna KHK kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni vahendite toimel ei toimu ovulatsioone ja emaka limaskest muutub paberõhukeseks, siis peale KHK lõpetamist võtab aega, et taastuksid bifaasilised ovulatoorsed menstruaaltsüklid ja limaskest saavutaks genotüübile vastava paksuse. Kuna olete noor, siis taastumine on kindlasti kiire ja muretu. Ikka tuleks aeg-ajalt teha rasedusteste hommikusest uriinist, kui menstruaaltsükkel on ebatavaline. Nii noorena ei ole ka mingit vajadust lugeda või arvestada ovulatsioone, rasestumise tõenäosus on suurem noorematel naistel.
Andke ka mulle teada, kui rasedustest on positiivne.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid