I trim UH uuringu tulemused ja Downi risk 12.07.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere Olen 40 aastane, 173/98. Ootan 4. last (viimane sündis 2015). I trim UH uuringu tulemusena tuli Downi riskiks 1:583. Kuna muud näitajad olid normi piires (vt lisatud fail), pandi kirja "madal risk". Ise olen väga mures, nii suurt riski tegelikult ei ole mul varasematel juhtudel olnud. Ämmaemand ütleb, et nr-d tulevad arvestades mu vanust ja kaalu ja ta ei näe põhjust lisauuringuteks (lootevee uuring vm). Minul aga süda valutab, downi lapseks meie pere valmis ei ole. Kas või mis on minu kui patsiendi õigused saamaks lisauuringuid ja kas need on haigekassa poolt tasustatavad või peaksin nende eest ise maksma? Kas mul on põhjust muretseda või võiksin rasedust nautida? (Muid kaebusi pole) Lihtsalt väga, väga süda valutab :( Hetkel rasedust 14+2.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,

teie mure on mõistetav, kuid olen teie ämmaemanda öelduga nõus. Kui hingerahu ei taastu, siis peaksitegi seda väljendama ja ka patsiendi mure, ärevus, hirm on näidustuseks lisauuringuteks. Kui näidustus on olemas, siis tasub haigekassa. Ise tasudes on alati võimalusi rohkem.
Soovitan Tallinnas pöörduda dr Ferenc Szirko Perinataalkeskuse juhataja tel 620 7162 ferenc.szirko@itk.ee või Tartus dr Aivar Ehrenberg poole, kes teostavad lootevee punktsioone. Öelge kolleegidele, et mina soovitasin tippasjatundjaid.
Kui olete sünnitanud või keiserlõikega sünnituse ajal, siis paluge munajuhad sulgeda, et sama mure ei korduks ja ei süveneks vanuse tõustes, et edaspidi nautida peret, hiljemalt 1 kuu enne peate olema nõustatud ja aktid allkirjastanud vastavad seadusele.

Hingerahu soovides,
Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid