Rasedusdiabeet ? 04.04.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Raseduse suurus on 17 nädalat ja tegemist on kaksikutega. Märtsi alguses lasi naistearst teha glükoosi taluvuse testi, näidud sellest olid : hommikune enne sööki 5.5, peale glükoosi joomist 8.7 ja viimane oli 7.6. Öeldi et hommikune näit on kõrgem. Saadeti diabeedi ämmaemanda juurde, kes diagnoosis rasedus diabeedi. Samuti määras ämmaemand mulle dieedi, mis põhiliselt rõhutas et süüa võib ainult juurvilju, kaks puuvilja päevas, täisteratooteid ja kui süüa kartulit siis vaid 2 kartulit päevas. Joogist räägiti nii palju et hoiduda mahlast, karastusjookitest, ainult klaas piima või keefiri päevas. Hakkasin siis kohe dieediga pihta ja päev hiljem tulemus käes, toidud mida lubati süüa hakkasid südant pahaks ajama, lausa oksele ajama. Ja mis põhilisem toidukogused mis päevas lubatud olid jätsid kõhu tühjaks, tervis läks kehvemaks ja hommikune veresuhkru näit oli ikka kõrgem. Sellest ka küsimus, kuna tegu on kaksikutega, kas siis tõesti toidukogused tuleb muuta nii väikeseks ja kas tõesti tohib süüa ainult teatud tooteid ning kui kõrged võivad olla veresuhkru näidud kaksikraseduse puhul??? Kas ikka on tegu rasedus diabeediga?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Rasedusdiabeet on teil küll, mis suure tõenäosusega kaob peale sünnitust. Seega dieet on oluline eelkõige magusa osas. Magusat võite süüa, kuid koguseid vähendama. Kindlasti peate normaalselt jooma, kuid peate vältima jällegi magusaid jooke. Usun, et dieetõde on kompetentne söögikoguste osas. Kui teil kaksikud, siis see ei tähenda, et peate sööma kolme eest. Pigem süüa sagedamini(4-5 korda päevas) , kõht ei tohi olla tühi. Sööge rohkem juurvilju, putrusid, suppe, liha värske salatiga. Peaksite vältima saiakesi jne. Oluline on see, et vaataksite oma harjumusliku menüü üle. Teile lubatud aineid süües ei tohiks küll kõht tühi olla. Võimalik et saite valesti aru söögikoguste osas, dieetõde mõtles kindlasti eelkõige magusaid aineid, tärkliserikkaid toite.

DR Kadastik