Kuivõrd kaitseb loodet lootevesi raputamiste eest? (7. raseduskuu) 18.01.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 7. kuud rase. Ämmaemandad soovitavad nii palju kui võimalik kaitsta raseduse ajal oma kõhtu raputamiste ja löökide eest. Reaalselt juhtub minul neid raputamisi tänu sellele, et kasutan taksoteenust peaaegu iga päev, päris tihti. Vahel olen öelnud juhtidele, et ma olen rase, siis nad tõesti sõidavad veidi aeglasemalt ja seepärast auto ka ei raputa nii hullusti. Olen raseduse ajal alati juhi kõrvale istunud, sest taga istudes raputab kordades hullemini (seda ma enne rasedust ei teadnud, kuid tunnetasin selle kohe raseduse alguses kiiresti ära). Mõnele taksojuhile pole olnud julgust öelda, et ta sõidaks aeglasemalt, sest kiiret pole ju jne, sest mõni taksojuht ei taha sõnagi suhelda ja tundub kuidagi üleüldiselt morn. Eks sõidustiilid on ka ju eri juhtidel erinevad. Mõni juhib alati kuidagi väga närviliselt ja ei suuda n-ö peatada end - ütleme siis nii, et tundub, et selline on üks sõidustiilidest. Linnaliini bussides ma tavaliselt seisan, siis on väga mõnus sujuv sõita, vahel muidugi ka istun, kui jalad on valusaks läinud - või kui on võimalust istuda. Kuid kuna ma elan Tallinna linnast veidi väljas, siis sageli ma lihtsalt ei jõua ära oodata, millal buss saabub ja kojusõit võtab ka omajagu aega (aga vahel lähen nt raamatukogus lugedes väga uniseks ja siis tahaks võimalikult kiiresti koju saada, et pikali heita).
Praegu sõitsin just ühe sellise kiirustava taksojuhiga ja kohe sõidu alguses sõitis ta üle kõnnitee serva SELLISE HOOGA, et mul kõht lausa vappus ja rappus kaks korda (esimest korda läksid tulise jutiga üle ju esirattad, teisel tugeval rappumisel tagarattad). Ja siis ta terve tee muudkui kihutas, nii et terve tee oli "hüppekaid" järjest ja järjest täis. Väga ebameeldiv, kannatasin kuidagi selle teekonna lõpuni. Kui ta oleks aeglasemalt sõitnud, oleksid ka "hüppekad" teel olnud sujuvamad ega oleks eriti tunda andnudki. Kohe pärast kõnniteelt/hoovist sõiduteele sõitmist üle kõnnitee serva rappumist hakkas mul loode kõhus meeleheitlikult siplema ja teeb seda isegi veel praegugi, kuigi olen juba koju jõudnud. Ilmselt siis ärkas üles sellise asja peale ja muutus rahutuks.
On ju olemas raputatud lapse (mitte küll loote, aga ikkagi) sündroom. Küsimus ongi selline, et kuivõrd ikkagi on loode 7. kuul tänu looteveele raputamiste vastu kaitstud? Kas sellised põntsud ja kõhu päris tugevad raputamised-vappumised võivad kahjustada loote aju? Aju ju käib raputamiste ajal kolksti edasi-tagasi koljus? Ja kui raputab kogu aeg, siis seda enam kardan, et aju saab kahjustatud... Kuivõrd lootevesi raputamist pehmendab? Kas selliseid asju on maailmas uuritud?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, raputatud lapse sündroom on ikkagi see, kui last on raputatud peale sünnitust. Kui laps teil emakas, on kaitseks lootevesi ja emakas ise ka kaitseb, seega te ei peaks nii väga muretsema. Loomulikult ülisuured vappumised pole soovitavada, k,uid antud juhul te ei peaks küll muretsema.
DR Kadastik