Kui rasedustest näitab rasedust väga hilja 08.01.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Oleme üle poole aasta proovinud last saada. Sügisel oli üks peetumine, mis avastati 8. nädalal raseduse tuvastamise ultrahelis.
Kas sel juhul, kui rasedustest näitab rasedust tavapärasest hiljem, on tavalisest suurem katkemisoht? Päevad oleks pidanud hakkama neli päeva tagasi, kuid korralikke päevi ei tulnud, natuke määris pruunikalt. Täna hommikul näitas õrna triipu supervarase raseduse test, mis peaks näitama juba enne oodatavaid päevi. Varasematel päevadel ei näidanud ükski test. Tegin selles tsüklis ka ovulatsiooniteste, mille kohaselt oli ovulatsioon 18 päeva tagasi, seega ei saanud ma rasestuda hiljem.
Kuna üks peetumine on seljataga, on hirm uue peetumise või katkemise ees. Olen lugenud teadusartiklit, mille kohaselt hilja pesastunud rasedused tõenäoliselt katkevad (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199906103402304#t=articleResults).
Loomulikult ei tea keegi praegu vastust, kuidas see rasedus kulgeb ja kas jääb püsima või katkeb. Kas aga selline hilja tekkima hakanud hcg näitab iseenesest ohtu ja peaks minema vereteste tegema või varem arsti juurde kui tavaline 7.-8. nädal? Mida tehakse juhul, kui hcg liiga aeglaselt tõuseb, kas oodatakse lihtsalt või saab millegagi kaasa aidata?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kaks korda järjest raseduse katkemine/ peetumine ei ole tavapärane. Juhul kui tõesti ka seekord nii juhtub, peaksite minema nii günekoloogi kui ka geneetiku juurde. Kas nüüdne rasedus kulgeb normaaslelt, on raske ette öelda. Soovitan ikkagi minna arsti juurde kui oletatav rasedus võiks olla 6 nädalat. Rasedustesti kahe triibu olemasolu näitab et rasedus olemas. Algul ongi triip hästi õrn, edasi see intensiivistub. Raseduse suurust ja selle kulgu ei saa väga täpselt selle järgi hinnata. Verest HCG on täpsem. Kui mingeid kaebusi pole eelkõige vereerituse osas, siis ma ei soovita väga vara günekoloogi juurde minna, seega enne 6 näd. pole suurt mõtet. Kunas rasedus pesastub on individuaalne, võimalik et rasestumine toimus hiljem kui teie ise arvasite. Seega ärge muretsege ja jääge ootama õiget aega arsti juurde minekuks. DR Kadastik