Rasedus ja antidepressandid 26.11.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Sain poolteist nädalat tagasi teada, et olen rase. Eile käisin ka oma naistearsti juures ja ta kinnitas, et rasedust on 6 nädalat. Minu mure aga järgmine. Olen võtnud viimased 3 aastat antidepressante (Eslorex). Kohe kui rasedusest teada sain, helistasin oma psühhiaatrile. Tema ütles, et antidepressandid ei ole otseselt põhjus abordiks aga peaksin küll ravi pooleli jätma.
Naistearst suunas mind terve aeg oma jutuga aga abordi suunas. Rääkis selliseid asju: et keegi ei tea täpselt kuidas mõjuvad, et kahju on juba tehtud (6 nädalat ju juba antidepressante võtnud), et äkki ikka mõtlen veel, et kui abort mulle stressi ei valmista siis võiks see olla võimalus jne jne. Nüüd olen täielikus segaduses. Olen internetist kõiksugu artikleid lugenud. Nii julgustavaid kui hirmutavaid.
Postitasin oma mure ka perekooli foorumisse. Seal on peaaegu täielik vaikus (mis on perekooli puhul väga imelik), üks ütles, et tema tuttav sai vaimse puudega lapse ja teine on praegu rase ja võtab rohtusid.
Oleks ju arvanud, et kuna tänapäeval on kõik rohtudel, oskavad arstid ka rohkem suunata.
Praegu piinlen hirmsa rasedusaegse iivelduse ja oksendamise ja lisaks hirmsate võõrutusnähtude käes (hirm, värinad, vapped, ärevus, tunne nagu süda jätaks lööke vahele, jne). Kuidas võib see kõik last mõjutada?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere., Preparaadi võtmine pole näidustus abordiks. Seega käituge, nagu teie psühhiaater teile ütles. Võiks preparaati vahetada või üldse ära jätta. Kui on lapsel mingi kahjustus, siis see rasedus katkeb varases staadiumis ise, seega te ei pea muretsema. Kui rasedusega on kõik hästi, siis jätkake rasedust.
DRKadastik