Hematoom raseduse ajal 29.04.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 29-aastane naine. Rasedus tänase (29. aprill) seisuga 8+6. Viimased päevad algasid 26. veebruaril. Varasemalt lapsi ei ole. 2015. aasta jaanuaris oli üks varajane raseduse katkemine 5+0 nädalal.

27. aprillil käisin ultrahelis, kus tuvastati loote regulaarne südametöö, kõik muu lootega oli ka korras. UH järgi vastas rasedus esmaspäeval 9 nädalale (päevade järgi oli 8+4). Ühtlasi leiti ultrahelis kaks hematoomi. Ultraheli vastus oli järgmine:

Emakasisene rasedus.
CRL 22,5 mm
Grav.in.h 9+0
Cor reg
ST 30.11.2015
Lootemuna ja emaka seina vahel vedelikuga alad 2,5 x 0,5 cm ja 2,0 x 0,7 cm.
P. ov 3,4 x 2,0 cm, kollaskehaga
V. ov 2,4 x 1 cm, norm strukt

Arst ei öelnud hematoomide kohta midagi. Ämmaemand ei osanud ka suurt midagi arvata, ütles, et katkemise oht on, kuid ei pruugi nii minna. Soovitas säästvat režiimi, st trenni ei tee, raskusi ei tõsta. Varasema katkemise tõttu olen juba algusest peale võtnud Duphastoni tablette 2x1 päevas, nendega jätkan. Veritsust siiani esinenud ei ole, täna hommikul küll õrnalt beežikalt määris WC-s, kuid rohkem pole midagi olnud. Panin küsimusega kaasa ultrahelipildi hematoomidest.

Praegu vaevavad mind mõned küsimused:
1. Kui ohtlikud on ikkagi hematoomid rasedusele? Mille poolest?
2. Kas minu hematoomide asetus on pigem lootustandev või pigem keeruline? Olen aru saanud, et hematoomide asetusest sõltub ka palju, kas nad võivad loote kaasa tõmmata või mitte.
3. Millistel juhtudel peaksin pöörduma uuesti arsti poole?
4. Kas oleks vaja korrata UH-d mõne aja pärast, et kontrollida hematoomide seisu? Praegu mind selleks tagasi ei kutsutud, aga vajadusel võin ka kuskil mujal tasuliselt kontrollida lasta.
5. Kas on veel soovitusi, mida saan veel ise ära teha, et olukord hullemaks ei läheks?

Annan endale aru, et garantiid ei saa keegi anda, võib minna nii ja naa. Ilmselt ootan lihtsalt rohkemat selgitust, et olukorrast aru saada.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!

Vastused:
1. Reeglina ei ole ohtlikud, sageli on tegemist hüperdiagnostikaga ja enamasti need imenduvad;
2. Kuna seda mõjutada ei saa, siis tuleb loota, et jälgitavad vedelikud imenduvad patoloogiat jätmata, nagu tavaliselt;
3. Günekoloogilise verejooksu korral, mis on 1 side tunnis või 1 tampoon tunnis, ravile allumatu alakõhuvalu korral, palaviku tõusul üle 38,5 kraadi;
4. Hematoomide pärast eriti vaja ei ole, aga ei ole ka keelatud, kui olete väga ärevuses, kuni 13+6 on ette nähtud loote kuklavoldi uuring, need uuringud võib koos teha;
5. Jätkake ravi Duphastoniga kuni 14(16) nädalat, raseda režiim, rasedate vitamiinid, rahustavad veeprotseduurid, rahustavad loengud rasedatele, jätkake tavapärast elu, suhelge heade sõpradega, minge kinno rõõmsat filmi vaatama, jalutage mere ääres, olge rõõmus ja õnnelik oma raseduse üle, ei ole hea lugeda portaalidest teiste ebaõnnestumiste kohta, et vältida somatisatsiooni.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses