Seen ja ravimid raseduse ajal. 10.06.14 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28aastane nüüdseks 14ndat ndl rase. Tegemist teise raseduse, esimese sünnitusega. Esimene rasedus peetus ja katkestati 2012, diagnoosiks põismool. Naistehaigustest on olnud klamüüdia (1x, 6-7 aastat tagasi, välja ravitud), seen, vaginoos, haavandist tingitud põletikud. Rasestumine loomulikul teel.

Seni on kõik proovid, s.h Oscar test korras olnud. Juba nädalaid vaevab seen. 9. ndl käisin naistearstil UH-s, proove ei võetud. Informeerisin arsti seene kahtlusest, koduselt kasutasin välispidiselt Klotrimasool kreemi. 10. ndl oli ämmaemanda vastuvõtt, võeti pap-analüüs, mis oli korras ja ämmaemand kinnitas seene olemasolu. Tema soovitusel tegin läbi Ecocillini 6päevase ravi, mille tulemusel seen tugevnes. Kuna vastuvõtule ei saanud, kasutasin apteekri soovitatud käsimüügivahendeid - tavalisi probiootikume, põiele Urogen+ kapsleid jõhvikaga (uriiniproov põiepõletikku ei tuvastanud), Lactacyd pesugeeli. Pesu on puuvillane, pesukaitseid ei kasuta, pesuvahendi vahetasin tõrvaseebi vastu välja, toitumisel võimalikult palju heade bakteritega piimatooteid. Enim leevendab soodaveega loputamine.

Järgmine ämmaemanda vastuvõtt on 19. juunil. Mida saaksin seenega ette võtta, endal on mõtted otsas, kõik on justkui tehtud nii nagu peab. Voolus ja kihelus vahelduvad, vahepeal on korras ja siis jälle kihelus naaseb. Voolus on kollakas, ägedamal ajal ka tumedam. Vahel on urineerimine sagedasem. Vahekorras pole olnud.

Kas seen on lootele ohutu? Kas on võimalik, et nii pikaajalise seene järel on tupes põletik? Kas saan abi ämmaemandalt või peaksin naistearstile aja panema? Kas ka siis tehakse peegliga läbivaatus (mis ajani raseduse ajal on peegliga vaatlus ohutu?)?

Lisaks veel ravimite kohta. 7ndast nädalast olen tarvitanud Bio-Multi rasedate vitamiine. Mis ajani peab vitamiine võtma? Hemoglobiin, raud jm veres korras. Sügisel sain kuiva silma diagnoosi ja olen sellest ajast tarvitanud SensiVit silmatilku, mis sarvkesta tugevdavad, annavad silmale vitamiine. Kui ämmaemand ravimite kohta küsis, ei tulnud tilgad meelde ja nüüd uut pakendit avades lugesin infolehelt, et pole raseduse ajal lubatud. Esimesed 12ndl on loode ju kõige vastuvõtlikum. Tilku olen tarvitanud 2x päevas. SensiViti vahetan välja ent kui suur on võimalus, et olen senise tilkade kasutamisega lootele liiga teinud?

Lootsin vastused saada eile, sest oli ämmaemanda aeg kirjas. Kahjuks jäi see minust mitteolenevatel põhjustel ära ja küsimused, mida tahtsin temalt küsida, vaevavad.

Ette tänades

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Tupeseen pole lootele kahjulik ega mõjuta teda kuidagi. Ebamugavus on ainult teil. Olulisem on sünnituseelslet teha ravi, kui sünnitate tupe kaudu, siis on suurem oht tuperenditele kui seal on põletikd Kuna raseduse ajal on seenepõletik üsna tavaline,mis on seotud naise immuunsüsteemist ja raseduse ajal see nõrgeneb, siis kellel see probleem esineb vajalik praktilislet pidev ravi. Hea on klotrimazoli sisaldav salv või tupekuulid. Neid on mitmeid, kui ühed ei aita, siis peab proovima teisi. Need on retsepti ravimid. Suukaudseid süsteemseid ravimeid seene vastu raseduse ajal pole lubatud. Multivitamiine võite võtta paar kuuri raseduse ajal, seega 2 karpi . Silmatilkade osas tõenäosus et lootele kuidagi mõjus on vähetõenäoline. Tupe vaatlus peeglitega on lubatud kogu raseduse vältel kui selleks vajadust on. Dr Kadastik