Rasedusaegsed kartused 05.02.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen 35-aastane ja 27. nädalat rase. Kuna eelmine rasedus katkes, kardan, et mul on oht ka praeguse raseduse katkemiseks. Sellest annavad märku aeg-ajalt esinevad kõhuvalud (ka öösiti). Samas tean, et kui laps sünniks praegu, on tal igati šansse ellu jääda. Siit ka minu küsimused.

* Mida ma saaksin ikkagi ise ära teha, et rasedus lõpuni kanda? Olen siiani julgelt ujumas käinud, nüüd enam eriti ei julge.

* Millest võib tuleneda asjaolu, et mõned enneaegsed lapsed jäävad ellu ja arenevad normaalselt, teised aga mitte?

Aitäh

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Kui naisel üks rasedus on katkenud või tal on esinenud enneaegne sünnitus on kirjanduse andmetel kordumise risk võrreldes teiste naistega suurem. Oluline on teada ka ,miks Teie eelmine rasedus katkes . Kui katkemise põhjus on ravimata ( näiteks infektsioon, emaka väärarend jne) on risk ka selle raseduse ajal suur.

Rasedusaegne võimlemine ja ujumine (igasugune füüsiline koormus )ei ole soovitavad kui esineb raseduse katkemise oht.

Pöörduge oma naistearsti poole, et teha kindlaks, millest on Teie kõhuvalud tingitud. Kõhuvalude põhjuseks ei pruugi alati olla raseduse katkemine.

Kui Teil emakakontraktsioone ei esine, emakakaelas puuduvad muutused (emakakael on iseloomulik rasedale- säilunud ja suletud) on tõenäoline, et kannate oma rasedust edasi . Kui emakakaelas on muutused, Teil esinevad emakakontraktsioonid, peaksite saama rasedust säilitavat ravi. Kindlasti oleks sellisel juhul vajalik teha ka loote kopsude ettevalmistus, et lapse kops avaneks peale sündi probleemideta. (Ainet, mis aitab kopsul avaneda, ei tooda sellises vanuses laps piisavalt).

Asjaolu, miks mõnedel enneaegsetel lastel on probleeme ja teistel mitte , sõltub paljudest asjaoludest. Kindlasti rasedusaegsest vanusest (gestatsioni ajast ). Oluline on ka põhjus, miks laps sünnib enneaegselt (infektsioon, emakakaela puudulikkus, ema haigused, platsenta mittetäisväärtuslikkus jne).

Pöörduge oma naistearsti poole ja rääkige kindlasti ka oma murest enneaegse sünnituse ees.

Ajalist sünnitust soovides Aire Sekavin