Röntgen raseduse alguses 16.02.13 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Eelmisel esmaspäeval tehti mulle kopsuröntgen, täna esimesel mestruatsiooni ärajäämispäeval sain testile kaks triipu. Ja olen väga mures. Kas see röntgen võib tekitada väärarenguid? Et kas on põhjust muretsemiseks? Ma ei sooviks mitte mingisugust riski, et tulevane laps võiks olla kuidagi ohus. Põlle mulle ka ette ei pandud. Üheksa kuud selle pärast stessata oleks väga karm. Palun teie arvamust? Mida saate oma praktika puhul öelda?

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 28-aastane. Vastan küsimuste esitamise järjekorras:
1) see röntgen ei või tekitada väärarenguid, sest kaasajal on digitehnika, kiirguskoormused on olematud ja ülesvõte on kopsude kõrguselt,
2) ei ole põhjust muretsemiseks; kahjuks riske on ümbritsev keskkond täis; kõige ohtlikumad on viirusinfektsioonid;
3) rahustuseks võin lisada, et veel hiljuti olid ajad, kus tuharseisu kinnitamiseks teostati röntgen-uuring, ning kui rasedal on hädavajalik uuring, n luumurdude puhul, siis ikka teostatakse.
Nõustuge kõikide rasedate ravijuhendis olevate uuringutega: kuklavoldi uuring kuni 13+6, Triple Test 15.-17. nädalal, loote anatoomia uuring 20+-1 nädalal.
Hakake koheselt tarvitama foolhapet väärarendite profülaktikaks.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt