Emakaväline rasedus ja viljakus edaspidi 04.06.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.

Elasin just üle traumaatilise sündmuse, kuid ei saanud enda jaoks piisavalt selgeid vastuseid edasise osas.
Olen 31 a, 2 sünnitust (2009 ja 2011 a), aborte ei ole olnud. 28.04.2012 algas viimane mentsruatsioon, u. 3 - 4 nädalat hiljem tundsin paaril korral alakõhus tugevaid valusid. Kuna me soovisime kolmandat last, siis eeldasingi, et tegemist on raseduse alguse valudega, lisaks oli peres kõhuviirus ja kõht üldiselt oli väga hell. Päevad oleksid pidanud algama u. 26.05, tegin 31.05 positiivse rasedustest. Sel ajal enam tugevaid valusid ei olnud. Pühapäeva hommikul 3.06 tundsin uuesti tugevat valu alakõhus ja läksin arsti juurde, diagnoositi emakaväline rasedus (HCG üle 10,000), tehti laparoskoopia ning munajuha eemaldati, kuna see oli rebenenud ja veri oli kõhuõõnes.

Selle kõigega seoses on mul mõned küsimused:

1) 2008. a. suvel (4 aastat tagasi) tehti mulle plaaniline laparoskoopia munajuhade läbitavuse kontrollimiseks, kuna meil ei õnnestunud pikka aega rasestuda. Laparoskoopia tulemusel ei leitud mingeid probleeme ja öeldi, et munasarjad ja munajuhad on korras. Peale seda rasestusin ka loomulikul teel (esimene laps sündis 2009). Kas on võimalik, et pärast seda toimus midagi munajuhades, mis põhjustas praeguse emakavälise raseduse? Peale 2008 munajuhade kontrolli ei ole mul olnud põletikke ega suguhaiguseid. Mu tervis on sel ajal olnud pideva kontrolli all tänu rasedustele.

2) ITKH arstid väidavad, et kui juba korra on tekkinud emakaväline rasedus, siis samas munajuhas uue emakavälise raseduse tekkimise tõenäosus on suurem ja seega ei ole munajuha eemaldamine üldsegi nii halb variant, sest alles jäi teine munajuha ja rasestumise tõenäosus ei ole oluliselt vähenenud. Kas see vastab tõele, et kuigi 1 munajuha on eemaldatud, ei ole rasestumise tõenäosus edaspidi oluliselt väiksem, sest teisest munasarjast võib munarakk liikuda allesjäänud munajuhasse?

3) Kas teie kogemusel selline trauma võib ikkagi põhjustada ka seda, et mul ei ole enam kunagi võimalik rasestuda, kas siis loomulikul või kunstlikul teel?

Tänan ette, et leiate võimaluse vastata. Olen ka varem Teilt asjalikku abi saanud.

Tervitades,

E.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud E.!
Vastused:
1) on võimalik;
2) täiesti õige otsus; vastab tõele, olen selliseid patsiente näinud;
3) rasestumine on kindlasti võimalik, sest õnneks olete alla 35:
Soovitused: hakake tarvitama foolhapet, vitamiine Livol Total Multi naistele ja meestele, vahel võite teha ka ovulatsiooniteste.
Kui rasedustest on positiivne, siis broneerige koheselt aeg naistearstile.
Saatke minu töömeilile oma isikukood, siis näen digilugu.ee operatsiooni kulgu, tehnikat ja õmblusmaterjale; saan sisestada teie andmed.
Tänades hea tagasiside eest, G.Litter, naistearst.ee, Piritalt