reesus konflikt. 28.01.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Lugesin Teie vastust naisele, kes tundis muret reesuskonflikti võimalikkuse kohta. Olen samuti reesus negatiivse verega ja hiljuti katkes mul rasedus, esimene. Mind puhastati, kuid ma ei oska ütleda kas minule seda süsti, mida Te mainisite, tehti. Teadlikult küll mitte, võib-olla siis kui ma narkoosis olin? Kui ei tehtud, siis miks ei tehtud ja millistel juhtudel siis seda tehakse? Soovin mõne aja möödudes taas rasestuda ja antud küsimus tekitab mulle muret.

Lugupidamisega,

Anne

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Anne.

Resonatiivi süstitakse reesusnegatiivsetele naistele peale raseduse katkemist, katkestamist, raseduseaegseid protseduure (näiteks amniotsentees ,loote väline pööre jne) ning peale sünnnitust ( kui laps on reesus positiivse verega). Seda ,kas Teile on see süst tehtud saate kõige täpsemalt siiski teada Teid ravinud arsti käest. Rasedusega arvele minnes määratakse Teie veregrupp ja antikehad. Negatiivse vastuse korral võib soovi korral manustada resonatiivi ka umbes 28 rasedusnädalal, et vähendada immuunkonflikti ohtu. Võiksite paluda ka oma partneril perearsti juures määrata veregrupp ja reesusfaktor. Reesuskonflikti võimalus on ainult sellisel juhul ,kui Teie partner on reesuspositiivne ja laps keda kannate (kandsite) on samuti reesuspositiivne.

Tervitades Aire Sekavin