Menstruatsioon pärast sünnitust 10.06.11 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Sünnitasin 7,5 kuud tagasi ning menstruatsioon algas 6 kuud peale sünnitust, mis oli väga vererohke ning pikk võrreldes enneraseduseaegse menstruatsiooniga. Tsükli pikkus kokku 31 päeva ning teise menstruatsiooniga alustasin Cerazette võtmist, kuna selgus, et Hemoglobiin väga madal 104 ja ferritiin ka madal. Olen üle kahe nädala võtnud nüüd rauatablette ja enesetunne hakkab paranema, aga peale nädalast pausi on menstruatsioon jälle kohal ja enesetunne ka kehvem, lugesin, et see võib olla pillide võtmisest ja võib juhtuda, et päevad kestavadki vahelduva eduga mitu kuud. Kas mul oleks mõistlik neid pille edasi võtta või ära jätta ja kannatada kord kuus verekaotust.

Teine küsimus on ka, sünnitusel rebenes ka lahkliha, mida pärast õmmeldi. Kas on võimalik, et seda õmmeldi liiga palju kinni? Silmaga vaadates näeb juba imelik välja ja peale vahekorda on alati natuke lahti rebenenud ja tundlik mõnda aega, isegi kui kasutame libestit. Kas võib loota, et mingi aeg läheb see probleem üle?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 28-aastane. Kui toidate rinnaga, siis tuleks jätkata minipillidega Cerazette. Tegemist on sünnitusjärgse aneemiaga ehk kehvveresusega, metallspiraalid on teile seetõttu vastunäidustatud! Kuna OK Cerazette on ühefaasilised minipillid, siis tsüklikontroll nendega ei ole ideaalne; sageli on vaheveritsusi. Kui lõpetate rinnaga toitmise, siis võiks üle minna kas kombineeritud antibeebipillidele, plaastritele või NuvaRingile, vt. www.naistering.ee.
Jätkake aneemia ravi ja kontrolli perearstil; toitmise ajal ka Cerazette. Sööge Fe-rikkaid toiduaineid: punane liha, veretooted: maks, verivorstid, verikäkid jm. Kõik antibeebipillid hoiavad menstruatsioonitaolise vereerituse vähemana, kui ilma ravimiteta. Skeem 28+28+...
2. Õmmeldakse eelkõige selleks, et peatada verejooks. Ehk verejooks oligi aneemia põhjustaja? Lahkliha ja tupeseinad on venivad, kuid pillide tarvitamise ajal ja sünnitusjärgselt esineb sageli tupekuivust, mille vastu aitab seksuaaltehnika-eelmängu parandamine ja libestite kasutamine.
Kõik probleemid mööduvad, kuid, kui kaebused püsivad, soovitan broneerida vastuvõtule aeg teisipäevadeks, sest siis on rasedate ja sünnitusjärgsete vastuvõtud, kas online teel, meili teel või telefoni 6014331 teel; vajalik isikukood.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritat-Maarjamäelt