Peetunud rasedus ja sellega kaasnev 25.04.11 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

03.04 õhtul läksin erakorralisse, kuna määris õige pisut verd ja pruunikat. Valvearst vaatas mind läbi, ultrahelis tuvastas lootekoti (muud ei näinud), mis vastas suurusele 5+4. HcG veres oli 900.
04.04 vaatas arst uuesti. Määras lootekoti suuruseks 5+4, muud ei näinud. Jättis mind haiglasse, kus sain süste (No-spa?) ning Duphastoni ja No-spa tablette. Määrimine peatus haiglas kolmandal päeval.
08.04 vaatas arst mind uuesti ultrahelis. Siis määras lootekoti suuruseks 5+5, muud jälle ei näinud (lootemuna). HcG veres oli 1200.
Diagnoosiks sain "raseduse peetumise oht" ja saatekirja samasse haiglasse 5 päeva hiljem. Kodus pidin jätkuvalt voodirežiimil olema, Duphastoni ja No-spad sööma. Seda ka tegin.
13.04 otsustasin arsti vahetada. Ultrahelis tuvastati peetunud rasedus. Puhastus tehti tablettidega. Tuppe pandi 4 tabletti (Arthrotec 50). Nelja tunni pärast kodus manustasin veel 2 suu kaudu. Siis algas kõhuvalu ja verejooks. Ühe valuvaigisti võtsin, kuid valu oli talutav, kestis 2-3 päeva. Verd tuli 7 päeva. Siis oli paar päeva vaikus ja siis tuli veel väga vähe. Verega tulid ka mõned tükid.
Täna käisin uuesti arstil. Arst vaatas uh´ga üle ja selgus, et vedelik on veel sees. Ütles, et kui ta mind esimest korda näeks, arvaks, et tegemist on väga varases staadiumis oleva rasedusega. Ultraheli pilt oli väga sarnane pildile, mis tehti enne puhastust. Arst ütles, et tuginedes oma kogemustele ja sisetundele, on see rasedus siiski lõpuni peetunud ja muretsemiseks pole põhjust. Ütles vaid, et üks ports verd peaks veel tulema. Tegi ka vereproovi, et uuesti HCG näit võtta.
Tagasi lähen täpselt nädala pärast (02.05). Mis mind siis ees võib oodata? Kui HCG näit ei ole langenud või kui uh näitab jätkuvalt samasugust pilti? Kirurgiline puhastus? Või on siin mingid variandid veel? Tegemist oli minu esimese rasedusega, kui suur on oht, et tulevikus ei olegi võimalik rasestuda?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 22-aastane. Tegemist on peetunud rasedusega Missed abortion ja medikamentoosse abordiga ehk tablettabordiga.
Soovitused:
-kirjutage üles tablettabordi kuupäev;
-jälgige kaebusi, olulised on:
1) günekoloogiline verejooks, mis on üks side või üks tampoon tunnis, enam kui kolme tunni jooksul;
2) ravile allumatu alakõhuvalu, enam, kui kolme tunni jooksul;
3) kehatemperatuur üle 38,5, välistades viirusinfektsioonid;
4) kord nädalas saate ju ise teha rasedusteste hommikusest uriinist, mida müüakse apteegi käsimüügis.
Arvan, et liiga sageli kutsutakse teid tagasi ja nii tekibki liigne mure ja ärevus, mis võib muutuda ärevushäireks. Midagi eluohtlikku ei ole.
Kirurgiline puhastus on vajalik kindlatel meditsiinilistel näidustustel, eelkõige günekoloogiline verejooks ja rohked peetunud - aborteerunud massid emaka õõnes.
Aeg annab arutust. Õige oleks hoiduda vahekordadest ja valida 3-6 kuuks sobiv rasedusvastane vahend.
Kindlasti rasestute tulevikus, kui hoidute põletikulistest suguhaigustest.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt