SOS-pillid 17.12.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Kas peaksin võtma hädaabipille, kui minu menstruatsioon algas 8. detsembril ja vahekorras olin ööl vastu 17. detsembrit. Võtaksin igaks juhuks enne pille, kui hiljem peaksin aborti tegema. Tsükkel on 28-30, kuidas kunagi. Nov. algas menses 11., detsembris 8.. Loodan, et saan Teilt vastuse ruttu, siis saaksin ka veel pille võtta, kui peaksin. Ostsin apteegist ov.testi, see oli neg.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 44-aastane. Reeglina ongi ovulatsioonitestid siis juba negatiivsed ja rasestumise võimalus kaduvväike, kuid ka mitte võimatu, kui menstruaaltsüklid on regulaarsed.
Viimase 8 aasta jooksul on meie asutuses olnud vaid kolm 45-aastast rasedat.
28. päevase menstruaaltsükli korral võiks ovulatsioon toimuda ~14. päeval ja 30-päevase menstruaaltsükli korral ~16. päeval. Teie olite vahekorras menstruaaltsükli 9. päeval. Munarakk on viljatusvõimeline ~48 tundi, spermatosoidid ~72 tundi. Erinevatel indiviididel erinevalt.
Arstid ei tee otsuseid patsiendi eest. Otsuse teete ise: "Võtaksin igaks juhuks enne pille, kui hiljem peaksin aborti tegema." Võite ju seda teha, kui muidu rahu ei saa. Kuigi mitte kunagi ei saagi teada, kas rasedust tegelikult oligi. SOS pillid tekitavad menstruaaltsükli häireid, mis omakorda põhjustavad patsientidele ärevust ja paanikat.
Parim lahendus oleks ära oodata, mis tegelikult juhtub: suure tõenäosusega peaks tulema menstruatsioon. Kui menstruatsioon hilineb ja rasedustest muutub positiivseks, siis oleks kaasajal parim valik selles vanuses narkoosis abort ja munajuhade sulgemine, et oleks nauditav ja muretu (sugu)elu edaspidi. Kui rasedust ei tekkinud, siis mõelge ikka munajuhade sulgemisele või vasektoomiale.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt