UH-ga embrüo tuvastamine 03.11.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere dr. Kadastik,

Olen 29 a, esmarase 6+2. Tõenäoliselt olnud üks varane katkemine 2010.
Olles lugenud erinevat infot raseduse kulu kohta internetist, siis olen saanud teada, et embrüo süda hakkab lööma 6.nädalal ja et siis peaks olema embrüot lootekotis ka juba UH-ga näha. Kas ma olen õigesti aru saanud?
Viimased päevad 21.sept, viljastumine 04.10 (tean täpselt, kuna tehtud OV testid ja ülejäänud selle kuu vahekordadest ei ole rasedus võimalik, sh peale OV-d kuni rasedustestini vahekordi ei olnud), rasedustest positiivne 16.okt, ärajäänud päevade aeg oleks olnud eeldatavalt 19.okt.
Mul on olnud juba 3 x UH.
Esimene plaanilisel arstivisiidil, mis oli broneeritud ammu enne rasestumist ja lihtsalt sattus nn õigele ajale. 4+3, siis ei olnud emakas midagi näha.
Teine UH 5+0, seoses teravate kõhuvaludega paremal pöördusin erakorralisse, avastati tsüst, ilmselt kollaskehatsüst suurusega 3x4 cm, lootekott 9,25 mm, CD vaba vedelikku ei olnud.
Kolmas UH 5+6, seoses teravate kõhuvaludega paremal pöördusin erakorralisse, tsüst alles, valu põhjus ilmselt tsüstis, kuna rõhub närvidele ja annab valu ka vasakule. Vastus niisugune „Emakasisene rasedus. Rebukott + Loodet veel ei näe. GS läbimõõt 14,9 mm, vastab 5 näd + 3 päeva. Ov dex 53,2 x 47,4, selles kollaskehatsüst 53,2 x 45,6 mm. Ov sin ei visualiseeru. CD vaba vedelikku 20 x 30 mm.“

Raseduse tunnustest on iiveldus kogu päeva jooksul hoogudena (ei oksenda), tundlikud rinnad, tihedam urineerimine.
Sageli tunnen alakõhus venitamise ja pingetunnet – emaka venimine või midagi muud?
Kui on stressiolukord või kui ärritun, siis tunnen pinge suurenemist kõhus.
Viimastel päevadel on ka häbemeluu juurest valutanud.
Esimesel arstivisiidil 4+3 tuvastati ka seen, mille vastu kirjutati Gyno-Pevaryl tupeküünlaid, kasutasin neid nädal aega.

Miks ei olnud mul 5+6 peale lootekoti mitte midagi näha?
Kas see on normaalne?
Või peaksin muretsema?

Väga kardan igasuguseid komplikatsioone ja peetumist ja katkemist jms, kuna rasedus on kaua oodatud ja olen juba loomult suur muretseja.

Tänan vastuse eest.
K.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Olenevalt Uh aparaadist ei pruugi täpselt näha nii väikest embrüot. Alates 6-ndast nädalast peaks kindlalt näha olema. Soovitkas korrata ultraheli uuring nädala möödudes viimasest Uh uuringust. Dünaamikas jälgmine saab täpsustada olukorda. Dr Kadastik