Plaaniline keisrilõige 30.04.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 29-aastane naine, kel lapse muretsemise mõtted peas. Mul on väga hea ja toetav mees - nii et miks mitte :)
Samas on mul üks suur-suur mure. Ma ei ole julgenud seda veel enda naistearstiga arutada, aga eks ma pean seda tegema... Siiski uuriks Teie käest enne taustainfot.
Nimelt kardan ma paaniliselt sünnitamist. Ma ei tee nalja. See kestab aastaid. Mul tõusevad praegugi ihukarvad püsti, kui selle peale mõtlema hakkan...Olen väga valukartlik. Pealegi tean juhtumisi oma ema töökaaslasest, kes tõukas lapse endast ära ja justnimelt sel põhjusel, et sünnitus oli väga pikk ja valus.
Ma olen nõus läbima igasuguse teraapia ja püüdma enda suhtumist muuta. Aga - kui millestki ei ole abi ja ma siiski tunnen täielikku paanikat ka siis, kui olen viimaseid kuid rase...Kas mul on võimalik erakliinikus teha plaaniline keisrilõige? Olen lugenud, et selleks peab olema mõjuv põhjus. Kas mõjuv põhjus tähendab ainult füsioloogilisi vastunäidustusi loomulikule sünnitusele?
Kas ma pean tõesti otsustama näiteks adopteerimise kasuks, kui mul ei lasta teha keisrilõiget emotsionaalsetel põhjustel?

Teid vastuse eest väga tänades

S.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Keisrilöiget tehakse reeglina kindlal näidustusel, kuna operatsiooniga võivad kaasneda komlplikatsioonid. Alati ohutum on ise sunnitada. Kui hirm sõnnitamise vastu on tohutu nagu teil ja see ei kao raseduse ajal, siis sellisel juhul on see näidustus operatsiooniks. Soovitaks teile siiski psuhhoteraapiat, kuna isesunnitamine on loomulik nähtus, mida on teinud suurem naisi osa ule maailma. Lugupidamisega Dr Kadastik