Haigus raseduse ajal 07.02.09 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lp dr Galina Litter.
Vajan lisaks enda perearsti ja ämmaemanda soovitustele veel üht arvamust. Olete siin eelnevatele küsimustele põhjalikult vastanud ja pöördun seega Teie poole.
Olen 28 aastane, hetkel 24 rasedusnädal, esimene rasedus.
26.01 (esmasp) jäin tõbiseks - kõht korrast ära ja gaasiline, õlalihased valutavad, silmad kipitavad, enesetunne kehv - arvatavasti mingi viirus. Palavik ei ole kuni tänaseni üle 37,2 tõusnud.
28.01 (kolmap) tegi mu perearst vereanalüüsi ja leukotsüüdid olid natuke kõrged (kuid see pidi raseduse ajal normaalne olema), CRV (põletikunäitaja) 18 mg/L. Uriinianalüüs oli korras. Mingit ravi ei määranud, lihtsalt palju teed juua ja puhata. Seda ka tegin.
2.02 (esmasp) läksin uuesti arsti juurde, vereanalüüsis leukotsüüdid olid natuke kõrged, CRV langenud 12 mg/L ja uriininalüüs korras. Endal ka enesetunne juba parem, kuigi kõht ikka natuke korrast ära (sh ka aeg-ajalt valud mao piirkonnas). Pidin veel nädalaks koju jääma. Seda ka tegin, kuigi töötasin ka kodus olemise ajal (töötan arvutiga).
6.02 (reede) andsin uuesti vereanalüüsi - leukotsüüdid olid natuke langenud, kuid CRV püsis 12 mg/L. Uriinianalüüsi ei olnud mul kaasas.
2.02 mõõtis ämmaemand, et lapse kasv vastab nädalate arvule ja südamelöögid on 135. Liigutusi tunnen ka iga päev. Raseduse ajal probleeme ei ole olnud, ainult ma ise ikka pabistan iga asja pärast, kuna meil väga kaua oodatud laps. Enne rasedust tehti ka laporoskoopia, kuid probleeme ei leitud. Muid naistehaiguseid peale tupeseene ei ole põdenud.
2 aastasena lõigati mul ära pool vasemast neerust, mis on aeg-ajalt probleeme tekitanud, kuid viimati neerupõletik 7-8 aastat tagasi. 3 nädalat tagasi tehti ka uriinikülv, mis oli korras.
Töö on olnud mul seni vaimselt stressirohke, mis kindlasti nõrgestas organismi, kuid raseduse ajal olen võtnud kõike rahulikumalt ja vältinud ületunde.

Minu mure:
1) Kas ja kuidas see mõjub minu rasedusele ja kõhubeebile, et juba paar nädalat on mul veres normist kõrgem põletikunäitaja? Ei ole siiani oma arstidest aru saanud, kui suur risk kaasneb sellega rasedusele ja lapsele.
2) Kas lisaks eespool loetletud analüüsidele peaksin veel midagi ette võtma, olemaks kindel, et organismis ei ole mingit muud varjatud probleemi-põletikku?
3) Kas selliste näitajatega (sain aru, et CRV 12 mg/L ei ole küll midagi hullu) peaksin millalgi alustama ka ravi (sh antibiootikumid), kui see ei taandu? Kas soovitate juba praegu mingeid käsimüügiravimeid, raviteesid mida kindlasti ksutada?

Tänan ette vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!

Loen teie kirjast, et hetkel on rasedus 24 nädalat.
Suure tõenäosusega oli tegemist (adeno)viirusinfektsiooniga.
Temperatuur kuni 37,5 on ormaalne raseduse ajal.
Olen teie perearstiga nõus, et viirusi ei saa ravida, vaid ainult põetada end. Mida suurem rasedus, seda väiksemad riskid. Suurimad riskid on alla 12. nädala.
1) raseduse ajal on leukotsütoos ja CRV ka füsioloogiliselt tõusnud, erilisi "põletikunäitajaid" ju ei ole, nagu kirjutate; risk kaasneb siis, kui enesetunne ja vereanalüüsid halvenevad ja tekib kahtlus bakteriaalsele infektsioonile
2) ärge püüdke ära teha arstide tööd, see oleks liigne koormus teile: jooge rohkelt vedelikku, neeru- ja põieteed, tarvitage uusi Livol Multi Total vitamiine rasedatele, Möller`s kapsleid, sööge kvaliteetset vitamiinirikast toitu; 28. nädalal on vajalik kliinilise vereanalüüsi kordus rasedate ravijuhendi järgi, see teile ka ordineeritakse, ärge asjatult muretsege
3) ravi otsustab arst toetudes objektiivsetele ja kliinilistele andmetele
Mida mõtlete: "..., kui see ei taandu?"...
Kõhuprobleemide vastu on head eesti biojogurtid ja happepiima tooted.

Ostke omale kõik eesti autorite raamatud rasedusest ja väikelapsest.
Ärge asjatult muretsege. Nautige oma rasedusaega, sest rasedusi-sünnitusi on ju kaasajal vaid mõni.
G.Litter, www.naistearst.ee
http://www.apollo.ee/product.php/0761893