Raseduse katkestamine meditsiinilistel põhjustel 14.08.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, minul katkestati hiljuti rasedus meditsiinilistel põhjustel - lootel oli südame - ning kopsude rike. Peale raseduse katkestamist kestis verejooks ligikaudu kolm nädalat ning nüüd on möödas sellest seitse nädalat ja menstruatsioon pole ikka alanud. Olen pannud juba günekoloogi juurde aja põhjuse väljaselgitamiseks aga kuna aeg alles septembri alguses, siis olen väga mures - on see normaalne? Kas mõnel naisel võtab uue menstruatsiooni algamine kauem aega, kui peaks (mulle öeldi, et päevad peaksid 4-5 nädala pärast peale katkestamist hakkama)?
Teine küsimus on, mis on lähim aeg, millal uuesti lapsesaamist proovima võiks hakata? Kuna laps oli ikkagi väga oodatud, tahaks väga uuesti proovida - ehk seekord läheb kõik hästi. (vanus on mul 25)

Tänud ette vastamise eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lgupeetud Küsija!
Oluline on meditsiinilisel näidustusel katkestatud raseduse suurus.
Suure tõenäosusega oli see üle 12. nädala. Kas oli nii?
Kas tehti ka emaka õõne puhastus? Alati ei ole vaja seda teha.
1. See on normaalne, et munasarjade töö on häiritud, kuna abort on munasarjadele šokk. Eriti siis, kui on tegemist suure raseduse katkestamisega ehk üle 12 nädala.
2. Kindlasti peaks hoiduma raseduset pool aastat, kuna minul puuduvad täpsemad andmed, mõnedel juhtudel ka kuni aasta.

Soovitused:
-hoiduge ka praegu rasedusest kondoomiga ja Pharmatex ühekordsete kreemidega
-vajaksite 6 kuuks kuni aastaks antibeebipille rasedusest hoidumiseks kui ka raviks
-2-3 kuud enne järgmist planeeritud rasedust hakake tarvitama vitamiine rasedatele, lisaks foolhapet kuni 1-2 mg ööpäevas väärarendite vastu
-külastage 2x aastas hambaarsti ja 1x 2 aasta jooksul oma perearsti
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt