Emaka kokkutõmbed II trimestri lõpus? 21.05.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 26 nädalat rase ja viimased kaks päeva on kõht väga tihti kõvaks ja raskeks muutunud.
Eile õhtuks muutus asi juba regulaarseks, kus toonused käisid iga paari minuti tagant ja niimoodi 3 tundi.
Toonustega kaasnes ka surve vaagnale, aga minu arvates ei olnud laps peaseisus ning liigutusi ja lööke tundsin just alakõhus.
Proovisin ka sooja dušši ja voodis lebamist, esimene ei aidanud üldse ning pikutades muutusid kokkutõmbed harvemaks, aga ära ei kadunud.
Võtsin magneesiumi vitamiine ning läksin magama.
Ärkasin täna üsna varakult ning rohkem pole toonuseid tundud. Tegelikult voodist välja tulles muutus kõht kõvaks, aga peale wc-s käimist on kõik hea olnud. Seega olen täna 3 ja poole tunni sees ainult ühte toonust tundnud.

Kas sellised toonused on ohtlikud? Kas mõnel võib neid ka normaalseteks nähtusteks nimetada?

Mul on mitu päeva kõht ka natuke kinni olnud ja eile surusid püksid kõhule. Kas need võisid ka toonuste põhjustajateks olla?

Kui tihedaid kokkutõmbed täna ei kordu, kas siis on kõik korras või peaksin ikkagi arsti juurde minema? Kas toonustega võidakse haiglasse sisse ka jätta?

Iseenesest on mul enesetunne hea. Ka eile oli enesetunne hea ning toonustega ei kaasnenud mingit valu ega voolust.

Lugupidamisega,

L.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud L.!
Unustasite markida oma vanuse ja eelneva rasedusanamneesi.
Vastan kusimuste jarjekorras:
1) emaka toonus on ohtlik, kui ta on regulaarne, hoovalu aeg pikeneb ja hoovalude vaheline aeg luheneb
2) moningatel juhtudel on toesti hoovalud normaalsed, aga kindlalt saab seda vaita siis, kui juba on taiskantud rasedus, see on 38+
3) kohukinnisus on rasedusega kaasnev ebamugavus, millest peaksite hoiduma eelkoige oige dieedi ja rohke vedeliku tarbimisega
4) kui emaka toonus ei kordu ja tunnete hasti loote liigutusi, siis ei peaks enam probleemi olema
5) kaasajal reeglina ei jaeta haiglasse, kui loote olukord ja KTG uuring on normis ning emaka toonus ei pusi

Kulastage ettenahtud ajal oma raviarsti ja ammaemandat.
Alati on voimalik poorduda valvehaiglasse sunnitusabi arsti noustamisele.

G.Litter, www.naistearst.ee, Madriidist