Soov rasestuda 29.01.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 45-aastane. Kasutasin kuni novembrini rasedusvastastaseid bille. Nüüd jätsin võtmise, arvestades võimalusega veel rasestuda. Seda pole aga juhtunud. Imselt on tegemist vanusega, kuid küsin siiski - millest peaksin alustama, et vastavad protseduurid läbida - kas siis viljatuse ravi või kunstviljastamise teel, või veel midagi kolmandat? Abikaasa on juba 55, kuid oleme mõlemad hea tervisega ja vormis. Ka suguvõsas on olnud hilisejaid sünnitajaid .Meil on 17 aastane poeg ja nüüd siis on soov saada veel üks laps. Ei tahaks kohaliku naistearsti juurde minna, ta on suht tujukas ja ebameeldiva väljaülemisega. Ka teema on delikaatne.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Arvestades teie ja teie mehe vanust tõenäosus rasestumiseks on loomulikult väiksem kui alla 35 aastastel inimestel. Võiks proovida ovulatsiooni stimulatsiooni 3-4 kuud. Seda ordineerib günekoloog. Soovitaks teha mehe sperma uuring ja ka teile hormonaalsed uuringud. Kui anamneesis on läbitud gün. põletik oleks laparoskoopia igati näidustatud üldse teie munajuhade seisundi hindamiseks.Kui aasta jooksul mingit tulemust pole, siis soovitaks kunstlikku viljastamist. Dr Kadastik