toonused 13.07.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
rasedus on 21 nädalat ja juba päris mitmendat nädalat praktiliselt iga päev läheb kõht ca 5-7 korda kivikõvaks ja ümmarguseks. Tavaliselt on vahed pikad, samas täna on olnud 10 min jooksul paaril korral ja siis rohkem ei olnudki. Eriti ei sega, kuna paar korda sügavalt hingates läheb kõht jälle pehmeks. Kõht läheb toonusse ka nt. siis kui põis on tükk aega täis. Mingeid muid sümptomeid nende toonustega ei kaasne, tunnen ennast ka hästi. korra olen käinud selle murega valvearsti juures, kes tegi UH, ütles, et kõik korras kuid kirjutas välja nospad ja gyniprali ning üldse suhtus asjasse väga tõsiselt ja soovitas ka esimesel võimalusel oma arsti informeerida. Oma arst, kelle juures järgmisel päeval käisin ütles, et need toonused on igati normaalsed kui muid kaebusi pole, ravimeid võtta ja muretseda pole vaja. Kuidas toonustesse suhtuda, kas tuleb muretseda või rahulikult võtta? Kas on mingeid looduslike preparaate mis aitavad? Mõned tuttavad on toonuste pärast raseduse ajal haiglas säilitamisel olnud, mõnedel kestsid need terve raseduse ajal ja kõik korras. Kuidas need toonused beebile mõjuvad?
Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Raseduse kasvades on emaka toonuse tõus normaalne. Enamasti on see häiriv esmassünnitajatele.
Ka naistearstid on mures, sest samad sümptomid on nii ähvardava raseduse katkemise korral kui ka enneaegsuse ohu korral.
Kuid, kui ei kaasne veresegust voolust, survet pärasoolele ja toonus möödub, ning ei kordu regulaarselt, siis ohtu ei ole. Arstlikult saab tupekaudsel läbivaatusel hinnata emaka kaela pikkust ja emaka kaela välissuudme avatust. Seda pidaski arst silmas, kes soovitas rasedust juhtivat arsti informeerida.
Peamine on olla rahulik, lugeda toonuse esinemine ööpäevas kokku, mõõta sekundites, kui pikalt toonus kestab ja kui pikad on vahed. Lühiajaline toonus, mis möödub, esineb praktiliselt kõigil rasedail. Iseasi on see, kui palju keegi probleemi tähele paneb.
Looduslikke preparaate küsige apteegist, enamasti on need looduslikud rahustavad teed või droogid või tabletid.
Kui tunnete liigutusi hästi, ei tasuks muretseda.
Arenenud riikides ollakse seisukohal, et agressiivne taktika raseduse puhul ei ole õige. Loodet mööduvad emaka kokkutõmbed ei häiri, sest ka sünnitus on lootele stress.
Soovin Teile õnnelikku rasedusaega. Külastage loenguid rasedatele-emadekooli.
G.Litter, www.naistearst.ee, Pärnust