varajane rasedus ja alkohol 16.05.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Täna hommikul sain oma elu esimesed triibulised! :) Kõik muu on vägagi hästi, tegemist on väga oodatud lapsukega, kuid veidi panevad muretsema eelmisel kuul peetud peod, kus sai veidi ka napsu võetud. Tavaliselt erililine alkoholisõber pole, kuid sel kuul just vajasid paar toredat sündmust suurema mürtsuga tähistamist. Südametunnistus kohe piinab...

Tsükkel on peale pillide ärajätmist (3 kuud tagasi) olnud regulaarne, 30 päeva. 9. päeval sai üsna ohtralt veini pruugitud, 13. päeval 2 suurt klaasi õlut ja 18. päeval 2 klaasi shampust ja üks kokteil. Kummaline oli, et 1. ja 3. korral andis organism üsna tugeva vastureaktsiooni alkoholile, varem pole nii väikesest kogusest järgmisel päeval paha olnud.

Pesastumine toimub tavaliselt ju 10 päeva peale ovulatsiooni, seega 20-28. tsükli päeval. Enne seda pole lootel ühist vereringet emaga, st alkohol ei tohiks teda kahjustada? Või ma eksin? Mõtted tiirlevad eelneva kuu ümber ja mure on ja arsti pole ka kohe käepärast võtta.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

TERE. SEDA ON VÄGA RASKE ÖELDA, KAS ALKOHOL ON KAHJUSTANUD TEIE LOODET VÕI EI. SAMAS KUI RASEDUSE KULG ON NORMIS, SIIS TÕENÄOSUS KAHJUSTUSEKS ON MINIMAALNE. KAHJULIK ON SIIS KUI TE KOGU RASEDUSE AEG PRUUGIKSITE ALKOHOLI, LÜHIAJALINE PRUUKIMINE EI TOHIKS MIDAGI TEHA. dR KADASTIK