6 nädal ja hematoom 17.08.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 26-aastane, esimest korda ja planeeritult rase. Eile hommikul pöördusin valvearstile, kuna eritus pruuni paksu verd (mis päeva jooksul lakkas). Arst vaatas mind peegliga ning tegi ka UH, tulemused: emakakael puhas, olemas emakasisene rasedus, suurus 7,6 mm, mille järgi raseduse suurus 6n+5p (klapib kalkulatsiooniga), südametöö regulaarne, rebupõis näha.
Lisaks nendele rõõmustavatele andmetele selgus aga, et lootemuna kõrval on hematoom (27 x 12 mm) ning arst määras mu säästvale režiimile (voodisse ega haiglasse ega ka ravimile siiski mitte).

Kuna ei märganud suures mures täpsemalt küsida ning ei ole ka internetist kõigele vastust leidnud, kas võiksite selgitada järgmist:
- millest hematoom võib tekkida? Ma ei ole raskusi (üle 10 kg) viimasel ajal tõstnud ega vahekorras 2,5 n olnud. Arst uuris, millal peaks olema menses, aga seda ei saa arvutada, sest tsükkel on olnud väga suure kõikuvusega. Olen mõelnud, et võib-olla on soodustab hematoomi teket senine 7 p pikk, vere- ja valurohke menses või näiteks see, et kannatan tihti ninaverejooksu all?
- mis hematoomiga edasi juhtub? Olen aru saanud, et ta kas kasvab/püsib? ja lekib või siis imendub. Arst ütles, et raseduse katkemise oht on olemas, aga ei selgitanud täpsemalt, mismoodi see peaks juhtuma. Kas võib karta, et hematoom ei imendu, vaid lõhkeb ja tuleb koos embrüoga välja (rasedus on üsna algjärgus ja katkemine seetõttu nagunii lihtsam)?
- kas olukord on halvem seetõttu, et hematoom asub lootemuna kõrval (aga mitte nt emakakaelal)?
- kui palju Teie praktikas seda ette on tulnud ja kas rasedused on seetõttu katkenud?

Vabandan pikkade küsimuste eest, aga paremad teadmised annavad tavaliselt hingerahu, mida rasedal (ja kõigil teistel loomulikult ka) väga vaja.
Tänan vastuste eest ja kõike head!
Liis

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Liis!
Väga sageli on raseduse algul ultrahelileius jälgitav ala, mida vahel trakteeritakse kui hematoomi. Enamasti need kaovad raseduse kasvades. Ultraheliga tegelevad spetsialistid-sonografistid ei soovita alati liigselt tähelepanu sellele leiule pöörata.
-tegemist võib olla normaalse pesastumisega. Raseda režiim on alati kasuks normaalse raseduse arengule
-hematoomide ehk verevalumite tekked emaka õõne sees raseduse ajal on vaieldavad kui ei ole esinenud traumat: avariid, kukkumist jm. Muudel juhtudel ei ole neid võimalik vältida, näit. raeduse iseenesliku katkemise ajal.
-enamasti need nähud ja kahtlused kaovad kui rasedus kasvab ja püsib
-ultraheliuuring on osaliselt subjektiivne, igal vaatajal on oma silm, oma käsi ja omad mõtted ning omavastutuse julgus.
Kui rasedus katkeb, siis agressiivse taktikaga ei ole võimalik ja vajalik seda "säilitada", sest tegemst võib olla mitmete muutustega.
Arukas on säilitada hingerahu, olla positiivne, jälgida kaebusi, säilitada raseda režiimi ning ultraheliuuring tuleb korrata. Kuni 13+6 on vajalik kuklavoldi uuring, siis on rohkem näha ja rohkem informatsiooni.
G.Litter
www.naistearst.ee