rasestumine 29.07.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere! Olen 27.aastane. Mul on kaks poega, 9.aastane ja 7.aastane. Olen teinud 2 aborti, esimese 7 aastat tagasi ja teise 5 aastat tagasi. 4 aastat tagasi ravisime mehega glamüüdiat.Olen 5 aastat kasutanud rasestumisvastaseid tablette,algul 2 aastat celesti ja siis novinetti. Menstruatsioon on olnud küllaltki ebakorrapärane, vahest jäi üldse ära ja väga verevaene, mõnikord ainult määris 1.5-2 päeva. Olen käinud regulaarselt naistearsti juures iga 6-e kuu tagant. Jaanuaris näitasid proovid mingit põletikku, mille kohta arst ütles, et kui seda ära ei ravi võivad hiljem tekkida vähirakud. ravisin ka selle ära ja siis uued proovid olid korras.Märtsis lõpetasin novinetti tarvitamise, sooviks rasestuda.Arst kirjutas Duphastoni, mida pean võtma 7päeva enne eeldatavat mensest 5päeva 1 tbl 2xpäevas.Menstruatsioon on nüüd muutunud korrapäraseks 30-31 päeva, veel pole rasestunud. Täna jälle algas menses.Kas on võimalik, et nende põletikkude ja glamüdia tagajärjel ei saagi enam rasestuda, kas peale rasestumisvastaste tablettide ärajätmist on võimalik mingi aeg mitte rasestuda. Millised on ohtlikud päevad 30-31päevase tsükli ajal ja kas duphastoni kasutamisel saab ovulatsiooni aega ovulatsiooni testiga kindlaks teha, ma nagu neid küsimusi ja vastuseid lugedes sain aru, et basaaltemperatuuri ei saa mõõta või sain valesti aru.Tänan! J.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud J.!
Teie kirjast saan aru, et peale 4 rasedust põdesite urogenitaalset klamüdioosi ja saite ravi koos mehega. Loodetavasti olid ka kontrollanalüüsid mõlemil korras. Küll aga ei näita uuring klamüüdiale, mis ajast alates on sugulisel teel leviv haigus. Klamüdioos on üks põletikest, mis põhjutab liiteid väikevaagnas ja viljatust.
Teine põhjus on menstruaaltsükli häiretes. Kui menstruaaltsüklid on pikad või ebakorrapärsed, siis tavaliselt ei toimu ovulatsioone. Ovulatasioonitestide tegemine oleks arukas.
Kolmas põhjus on munajuhade läbitavus, mis ei ole kindel peale 2 raseduse katkestamist ja klamüdioosi põdemist.
Olete soovinud rasestuda alates aprillist, nii, et väga suurt muret ei maksa tunda. Kui Te ei rasestu 1 aasta jooksul, siis on vajalikud täpsustatud uuringud:
-põletike uuringud
-vajadusel ravi koos mehega
-mehe uuringud meesterstil ehk androloogil
-plaaniline diagnostiline lapraoskoopia väikevaagna kontrolliks ja munajuhade läbitavuse kontrolliks
-edasi on võimalik ravimitega stimuleerida ovulatsioone ja ravida menstruaaltsükli häireid, kui on veendumus, et mehe uuringud on korras ja munajuhad on läbitavad.
G.Litter
www.naistearst.ee