Rasestumine peale pillide kasutamist 09.05.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 26, normaalkaalus, rasedusi ega aborte pole. Kuna olete esimene naistearst, kelle juures kunagi käisin, siis pärin hea koostöö mõjul veel (elan teises linnas ja ka siin on arst, aga tal on väga kiire ning järjekord on üle kahe kuu). Teie kirjutasite mulle välja rasedusvastased tabletid Jeanine, mida olen võtnud esmakülastusest saadik, st kevadest 2003. Tabletid said välja kirjutatud seetõttu, et kannatasin väga ebaregulaarse (tsükkel oli 14. eluaastast vahelduva eduga 78, 55, 30, 28 jm päeva pikkune läbisegi) ning vererohke (7 päeva +) menstruatsiooni all. Jeanine'i kasutamise tõttu olen viimasel kolmel aastal suurest verekaotusest pääsenud ning tsükkel on palju regulaarsem kui seni, kui välja arvata probleem, et määrimine/vereeritus on korduvalt alanud u nädal enne tabletivaba perioodi.

Soovin sellest suvest alates rasestuda ning võtan tablette veel juuni lõpuni. Sellega ongi seotud mu küsimused. Kui kaua võib Teie andmeil loomuliku tsükli taastumine pärast hormoontablette keskmiselt aega võtta, olgu see siis regulaarne või ebaregulaarne tsükkel? Kui tsükkel ei taastu, s.t menstruatsiooni ei tule (eeldades, et ei rasestu kohe), mitme kuu möödudes peaksin pöörduma arsti poole ning mida sel juhul üldse tehakse, kui pärast hormoontablettide kasutamist tsükkel uuesti toimima ei hakka? Olen kuulnud juhtudest, et tsükkel ei hakka tööle ka poole või aasta jooksul. Üks arst väidab ka, et keskmine aeg on kaks kuni kuus kuud.
Seoses rasestumisplaaniga tegi mu praegune arst minu palvel detsembris analüüsid kõikide haiguste kohta (nimekiri oli päris pikk, lähemalt ei näinud), tema sõnul oli kõik korras. Nii et haigusi ega komplikatsioone ei peaks (meil) olema. Arst soovitas lihtsalt tablette pärast viimast tabletivaba perioodi mitte enam võtta ning puhkuse ajal kaitsevahendita seksiga alustada. Mis on see, mida ma ise antud juhul aitamiseks teha saaksin - kas peaksin hakkama alates tabletivõtu lõpetamisest tarvitama foolhapet; mõõtma igahommikust temperatuuri, et uurida, ega ovulatsioon ei lähene; midagi veel?
Murelik olen seetõttu, et abikaasa (38) on pikemaks ajaks naaberriigis tööl ning kohtume keskmiselt kord kuus paariks päevaks kuni nädalaks ning see seab rasestumisvõimalustele omad piirid, lisaks mõtlen oma algupäraselt ebaregulaarsele tsüklile, mis neid võimalusi veelgi võib kärpida.

Tervitades ja vastuse eest tänades,
M

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere
Kui lõpetate pillide kasutamine taastub suure tõenäosusega Teie endine tsükkel 2-4 kuu jooksul. Kui see oli enne pillide kasutamist ebaregulaarne, siis suure tõenäosusega on ta selline ka peale pillide kasutamise lõpetamist. Tavaliselt oodatakse rasestumist aasta jooksul. Et Teil on aga väga ebaregulaarne tsükkel, soovitan arstiga kontakti võtta juba 6-8 kuu möödudes, kui tsükkel ei ole regulaarne. Loomulikult võite määrata ovulatsioonitestiga oma ovulatsioone, või kasutada basaaltemperatuuri mõõtmist. Foolhappe tarvitamine profülaktikaks ette ei ole vajalik, kui sööte tervislikult (rohelist juurde)
Edu Teile soovides Aire Sekavin