haige raseduse alguses 06.05.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Menstruatsioon oli viimati 23 märtsil, tsükkel kõikuv, aga suht sageli 35 päeva. Rasestumine oli võimalik 14-15 aprill. 2 ja 3 mail tegin rasedustestid, mis mõlemad näitasin 2 kriipsukest, ka ultraheli näitas pisikest "nõelapeakest". Mure aga selline , et olen viimased nädalad olnud nohune, köhane, mandlid üleval. Enne rasedusest teada saamist jõudsin mõned kotikesed ferveksit, ühe rögalahtisti, ja veel tabletikese mingit rohtu...doxycyclinum vmt taolist seisis vist pakil. Nüüd hiljem olen tohterdanud end ravimteedega ja decatyleniga, mis perearsti sõnul kahjutu. Olen küll lugenud, et kui loode nii raseduse algul kahjustada saab, siis ta hukkub, aga...Juhul kui loode elab mu külmetuse ja eksperimenteerimise ravimitega üle, siis kas võin loota ,e t sünnib terve laps? Ei taha aborti teha, aga haiget last ei soovi ka sünnitada. Raseduse ajal tehakse ju küll kõiksugu teste, aga ometi sünnib väärarengutega ja kromosoomivigadega lapsi. Kui saaks natukegi kindlust, et kõik võib veel hästi minna....Kas ma riskin?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie mõttekäik on õige. Kõiki riske alati ei ole võimalik välistada.
Ka planeeritud rasedustega naised põevad haigusi: vahel ägeneb pimesool ja on vajalik operatsioon, rasedatel on opereeritud munasarja tsüste, ka rasedad põevad kopsupõletikke, suguhaigusi jm., mida tuleb ravida. Haigustekitajad on kahjulikumad, kui õige, analüüsidele ja uuringutele põhinev ravimine.
Ennustamine meditsiinis on samasugune risk.
Soovitused:
-tehke otsus, kas soovite sünnitada. Naistearstid aitavad Teid Teie otsuses.
-kui Teil on pikad menstruaaltsüklid ja menstruatsioonitsükli häired, siis on rasedus Teile suur õnn (ja õnnelik juhus),
-kaasajal tehakse 12.-14. nädalal loote kuklavoldi uuring väärarendite kahtlusele, veeniverest väärarendite uuringud 15.-17. nädalal, ning kuni 21. nädalat ultraheliuuring organite arengule.
Nende uuringutega on enamasti võimalik avastada sagedamini esinevad väärarendid ning meditsiinilisel näidustusel on võimalik rasedust katkestada kuni 21. nädalat.
Geenihaigusi on üle 10 000 tuhande. Ei ole võimalik kõigile uurida ja pidevalt neile mõelda.
Tehke otsus, rahunege, külastage naistearsti ja ämmaemandat ettenähtud ajal. Ise ravige end vaid koduste vahenditega, paluge arstil täpsustada oma diagnoos ja vajadusel ravi.
Haigeid lapsi sünnib igas riigis ja ja sageli ei ole võimalik põhjust selgitada. Sellele ei peaks pidevalt mõtlema.
Kui rasedus kasvab, siis on selleks ka vastavad tingimused olemas.
Eespool olevast lähtuvalt ei "säilitata rasedusi" arenenud riikides kuni 11. nädalat.
Rasedusega peaks olema arvel hiljemalt 11. nädalast. Rasedus on kinnitatud, kui on näha loode ja loote südamelöögid, enamsti 6.-7. nädalast.
Nautige ilusat kevadet ja oodake kaunist suve.
G.Litter
www.naistearst.ee