rasestumine 14.11.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere olen 42-aastane,tahan veel ühte last saada (eelmisest kooselust 3 last).Olen juba üle aasta proovinud.Käisin jaanuaris arsti juures ja määras duphastoni ( tsükli teise poole reguleerimiseks),mida võtsin 6 kuud - veebr juulini. Varem oli mu tsükkel 34-36 päeva, viimased 2 kuud on 30 päeva. Olen juba pikka aega mõõtnud ka basaaltemperatuuri. Nüüa 2 kuud tegin ka biocardi OV testi. Eelmisel kuul oli test pos 15ndal päeval, sel kuul 14ndal päeval. Mõlemal korral oli ka samal päeval temp tõus, siis üks päev langus alla 37 ja siis jäi püsima üle 37 kuni tsükli lõpuni. Kas sellest võib järeldada,et OV ikka toimus ja kas test on pos ainult siis, kui ka munarakk eraldub? Arst ütles, et test on pos kui OV on just toimumas või äsja toimunud. Testi instruktsiooni järgi peaks OV toimuma alles 2-3 päeva pärast. Kuidas on õige? Millal kõige tõenäolisemalt mul Ov oli? Ja millal peaksin olema vahekorras, et rasestumise tõenäosus oleks kõige suurem? Kas on midagi halba, et nüüd on tsükkel lühem? Ka tahaksin teada valulike rindade kohta. Nimelt on viimasl aastal just ov ajal rinnad valulikud, pakitsevad,kuni mensuni.Eelmisel kuul oli see valu küll vaevalt tuntav ja ka basaaltemp madalam- 37,1 piires, muidu on ikka rinnad üsna valusad, tuikavad ja eriti puutuda ei taha ja siis on ka basaaltemp kõrgem 37,2- 37,3. Kas see ka midagi tähendab? Partner on minust 10 a noorem ja tema testid on kõik korras.
Ilusat sügist soovides ja ette tänades K

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Arvestades teie vanust, siis kindlasti te ei rasestu nii kergelkt kui seda noorena juhtus. Nimelt peale 35. aastat on naisel paratamatult ovulatoorseid tsükleid vähem. Duphaston tsükli II faasi toetuseks on hea ja sageli sellest ka piisab, et rasedaks jääda. Nimelt vanusega seoses tekib kollakeha puudulikkus, seega hormooni lisamine on igati näidustatud. Basaaltemperatuuri möötes te saate kindlasti mingi ülevaate organismi seisundist(ei ole objektiivne, kui võtate samal ajal Duphastoni). siis tõuseb temperatuur alati ja ei hinda organismi enda seisundit. OV test järgi ovul. toimub paar päeva peale testi positiivseks muutumist. Seega vahekord on kõige sobilikum just siis. Seda, kas ovulatsioon on olnud täisväärtuslik või osaline testi järgi kindllalt öelda ei saa.
Arvestades seda, et olete üritanud küllalt pikalt rasestuda, siis soovitaks teile määrata ovulatsiooni stimultasiooni ravimid, siis on rasestumise võimalus tunduvalt suurem, kuna mittetäisväärtuslikud ovulatsioonid on sagedasemad ka peale 35. eluaastat. Siis veel soovitaks teha laparoskoopia, kus saaks ikkagi hinnata teie suguorganeid. Eriti, kui olete põdenud mõnda gün. põletikku, siis on oht liidete tekkeks. Diagnostilise laparoskoopia abil saab hinnata munajuhade läbitavust ja uurida endometrioosi suhtes. Kõike head soovides DR Kadastik