basaaltemperatuur 20.03.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tsükli jooksul mis perioodil temperatuur langeb, millisel tõuseb ja mis temperatuur jääb peale viljastumist? Ja millal on kõige tõenäolisem viljastumise aeg (kas enne temp. tõusu või peale temp. tõusu)?

Tänan

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tsükli esimeses faasis on basaaltemperatuur madalam, teises faasis (peale ovulatsiooni) kõrgem. Ovulatsioon toimub mõnevõrra varem, kui temperatuuri tõus, sest temperatuur tõuseb seoses kollaskeha (toodab progesterooni) kujunemisega. Et munarakk säilib viljastumisvõimelisena umbes 24 tundi, on kõige parem aeg viljastumiseks vahetult enne temperatuuri tõusu ja temperatuuri tõusu esimesel päeval. Kui viljastumist ei toimu, langeb 1-2 päeva enne oodatavat menstruatsiooni temperatuur jälle algtasemeni. Rasestumise korral jääb temperatuur kõrgeks .