Oht rasestuda 09.09.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Palun meelde tuletada kuidas arvestati rasestumisohtlikke päevi?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Rasestumisohtlike päevade arvestamisel tuleb arvestada oma tsüklit. 28 päevase tsükli korral on oletatav ovulatsiooni aeg umbes 14 (+/-2 päeva) päeval. Lisaks tuleb arvestada , et spermatosoidi eluiga on 3 (osade autorite arvates ka kuni 5) päeva ja munaraku eluiga 24 tundi. Sellise arvestuse järgi võiksid olla potensiaalselt ohutud esimesed tsükli 7 päeva ja 10 tsükli viimast päeva. Kui menstruaaltsükkel ei ole regulaarne, tuleb lisaks kõikumise päevad juurde arvestada. Parim rasedaks jäämise aeg on vahetult enne ovulatsiooni ja ovulatsiooni ajal. Nn ''päevade lugemine'' ei ole tõhus rasestumisvastane meetod. Kui Te ei soovi rasestuda, tuleks kindlasti valida mõni muu kindlam meetod.
Ilusat sügist soovides Aire Sekavin