Abort ja tulevane rasedus 25.08.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen nüüd 25 aastane ja mind kummitab minu minevik. Ma olin 18 aastane kui olin esimest korda vahekorras, peale vahekorda kasutasin SOS pille, mis aga mind alt vedasi. Lugesin infolehte ja seal seisis, et sos pillid võivad tsüklit edasi lükata ja seega oletasin, et minu päevade ärajäämine on seotud sellega. Kui aga ilmnesid ka teised kõrvalnähud nt. hommikune iiveldamine siis pöördusin arsti juurde, kus selgus sellel hetkel minu jaoks kohutav tõde ja kuna olin just tegemas Ülikooli sisseastumise eksameid, siis otsustasin abordi kasuks, olgugi, et mul oli kindel noormees olemas. 2aasta pärast otsustasin minna doonoriks ja seal selgus, et mul on A- veri. Seal olev arst ütles, et kui ma peaksin rasedaks jääma, siis oleks minu enda huvides parem, kui ma sünnitaksin, kui ma ei taha panna ohtu enda ja oma tulevase lapse elu. Olin nii ehmunud, et jätsin ütlemata, et olen seda juba teinud. Sooviksin teada, mida see arst selle all mõtles? Mida ma peaksin nüüd tegema, kui ma soovin rasedaks jääda?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Arvatavalt mõtles arst seda, et reesusnegatiivsetel naistel on risk reesuskonfliktiks. Reesuskonflikti ei teki tavaliselt esimese raseduse korral, küll on see võimalik ( aga ei pea tekkima) järgnevate raseduste korral. Reesuskonflikt tekib kui loote erütrotsüüte satub ema vereringesse. Abordi ajal on see võimalik, kuid kuna loode on siis väga väike, on ka verekogus ,mis satub (kui satub) väga väike. Seetõttu sensibiliseerumise võimalus on väike. Abordi järgselt tehakse ka Rh negat naistele resonatiivi, et vältida antikehade teket, mis võiksid järgmise raseduse ajal kahjustada last. Kui Te olete selle süsti saanud, ei peaks muretsemiseks põhjust olema. Kindlasti määratakse kohe raseduse algul Teie verest antikehade tiiter ja analüüsi korratakse raseduse ajal vähemalt kahel korral. Soovitan lugeda ka teiste arstide vastuseid küsimusele ''reesus'' või ''reesuskonflikt''.
Ilusat suve lõppu soovides Aire Sekavin