Teeb sünnitus head või halba? 09.10.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Kas vanemas eas (36-40) sünnitamine mõjub organismile koormavalt või pole vanusel erilist tähtsust? Kas see mõjub naise hormoonsüsteemile positiivselt, või pole mingit vahet? Teeb see vanemas eas sünnitamine ehk naise "nooremaks" või vastupidi? Kuidas üleüldse sünnitus naise tervisele mõjub? Minumeelest teeb see naise füüsilisele tervisele ainult halba (hemoroidid, põieprobleemid, avar tupp), kuigi emaks saamine on enamusele naistele emotsionaalselt tähtis. Ka ise olen 15-a.lapse ema. Lihtsalt on sellised küsimused. Ootan väga Teie vastust!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere 15-a. lapse ema!

Naistearstide missiooniks on, et terve naine sünnitaks terve lapse.

Ülikooli ajal õpetas meid professor G.Kross nii: ideaalne oleks, kui esimene laps sünnitada kuni 25, kõik soovitud lapsed kuni 35-ni ; ühes tugevas perekonnas võiks olla 3 last.

Üks õppejõud-psühholoog ütles:"Sünnitasin, et kedagi armastada ja et keegi mind armastaks!". Meeldiv otsus.

Vähiriskide hindamisel on uuritud ka naiste rasedustega seonduvat. On leitud, et vähihaiguste riskid on tõusnud sünnitamata naistel (n.rinnavähk jm.).

Praegu, 21.sajandil on meditsiini võimalused inimesi aidata suured:

1) korduva sünnituse puhul ei ole vanuses 36-40 väga suurt riski (praktiliselt tervel naisel) . Kõigil üle 35.aastastel rasedatel on soovitav uuring looteveest loote väärarendite varajaseks avastamiseks jm.

2) kuna rasedus on füsioloogiline protsess, on ta loomulik naise organismile ehk positiivne

3) loodan väga, et igasugune positiivsus, beebi ootamine, tema arengu jälgimine teeb naise nooremaks ja energilisemaks, veetlevamaks

4) füsioloogiline sünnitus mõjub tervele naisele hästi

5) Teil on õigus, sünnitus muudab naise anatoomiat, aga positiivsus ületab kõik need väikesed ebamugavused

Hemorroide ja põieprobleeme on võimalik vältida ja ravida. Tupeharjutusi tuleb alustada sünnitusjärgsel hommikul ja jätkata pidevalt (nagu oli Keskhaiglas instruktori juhendamisel). Väga kasulik on ujumine vähemalt 3 korda nädalas, kaalu hoidmine normaalsena jm.

Arvan, et emaks saamine on tähtis ja positiivne.

Uskuge, ka sünnitamata naistel on probleeme.

Naistearstidena oleme näinud õnnetuid naisi, kes oleks nõus tegema kõik võimaliku, et sünnitada.

Juhul, kui vajate abi otsuse langetamisel, toetab Teid iga kaasaegne naistearst. Iga patsient on ainulaadne ja arstid arvestavad iga patsiendi eripära, haiguste ja probleemidega ja teevad vajadusel lisauuringuid.

Soovin Teile positiivsust ja pealehakkamist!

Naistearst G.Litter