katkemisohus rasedus 08.06.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

7.ndal rasedusnädalal tekkis pruunikas määriv voolus ja pöördusin valvearsti juurde, kes ütles UH alusel, et emakas on toonuses ja oht on raseduse katkemisele. Kirjutati välja NoSpa (3x päevas 1 tbl) ja Duphaston (2 x päevas 1 tbl) ja määrati voodirezhiim. Järgmisel päeval läksin oma naistearsti juurde, kes leidis analüüsidest coli bakteri näitajad ja määras mulle ravikuuri ning pani mind 3 nädalaks haiguslehele. Hetkel jookseb 10. nädal ja viimane UH (paar päeva tagasi) näitas taanduvat hematoomi (saan aru, et see on verevalum emakas?).

Küsimus on aga hoopis tulenev järgnevast - lugesin just Teie (G. Litter) kommentaari TervisPluss ajakirjas, kus ütlete, et paljudes lääneriikides enne 11. rasedusnädalat rasedust säilitavat ravi ei kasutata, kuna looduslik valik teeb oma töö ja sageli on varajases staadiumis katkevad rasedused kromosoomihäiretega loodetega.
Seega - kas minu juhtumi puhul peaksin arvestama suurema võimalusega, et tegu on haige lootega või antud juhul võib katkemise ohu omistada pigem bakterist tingitud põletikule? Lootevee uuringule mu oma arst mind saatma ei soostu, kuna muud näitajad (vanus alla 30, perekonnas kromosoomihäiretega lapsi pole jne) seda ei toeta?

Sellest tulenevalt küsin ka seda - kuidas ilma arsti saatekirjata on võimalik siiski Tallinnas lootevee uuringule saada? Tasulised võimalused? Missugused haiglad?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teil on õigus, ei ole teaduslikku tõendusmaterjali, et aastakümneid kasutusel olnud NoSpa "säilitab" rasedust. Sellist tabletti arenenud lääneriikides ei kasutata raseduste puhul alla 12 nädala ja ka hiljem. Küll aga on kõigile arstidele tuttav lause: "Mõni tabletikene on nii arsti kui ka patsiendi rahustuseks".
Dots. K.Matti loengus jäi kõlama lause, et meil ei ole võimalik tõestada , kas on tegelikult kollakeha hormooni puudulikkus hetkel ja tulevikus platsenta puudulikkus vähesest kollakeha hormoonist (Duphaston).
Te ei kirjuta, millisest analüüsist külvati välja Coli bakter.
Oluline on olla positiivsem ja lootusrikkam: kui määriv veritsus möödub, rasedus kasvab, loode areneb, siis möödub ka katkemise oht.
Artiklis oli juttu katkenud rasedustest, mida uuriti geneetiliselt.
Alati on võimalik veresegune määrimine tupepõletikust, emakakaela põletikust,
(suguelu) traumast, lootemuna irdumisest, infektsioonidest neerudes, põies, hammastes, neelus jm.
Kui soovite väga lootevee uuringut, siis võtke ühendus Nova Vita Kliinikuga Viimsi Haigla ruumides, dr.Peeter Karits. Neil on ka kodulehekülg. Peale riskide kaalumist, on võimalik tõenäoliselt uuring ka Teie soovil.
Alati peab arvestama, et üksi uuring ei garanteeri meditsiinis 100% vastust, kuna inimorganism on ülikeeruline looduse ime koos ettearvamatute situatsioonidega, mis on antud organismile ainulaadsed.
Soovitused:
-säilitage rahu ja rõõmus meel
-puhake, kõndige looduses ja mere ääres
-sööge eesti kvaliteetset toitu
-suhelge oma lähedastega, jagage oma muret
-olge õnnelik oma raseduse üle, neid on kaasja naise elus väga harva
-ebamugavustunde puhul hoiduge suguelust, säilitage raseda reziim
-külastage rasedate loenguid
Kas mul on õigus, kui arvan, et tegemist on 1. oodatava sünnitusega (rasedusega) ?
Rasedate ravijuhendis on ette nähtud 10.-14. nädalal loote kuklavoldi uuring, siis Triple Test veeniverest enamlevinud geneetilistele häiretele, siis loote ultrahelikontroll enne 22. nädalat jm.
Teile hingerahu soovides,
G.Litter
www.naistearst.ee