Kurg tellitud, aga... 29.05.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Sooviksime väga elukaaslasega ühist last. Oleme möödunud aasta sügisest usinalt üritanud, aga seni tulemusteta. Olen 38 aastane, mul on 12 aastane laps esimesest kooselust ja 8 aastat tagasi olin sotsiaalsetel põhjustel sunnitud aborti tegema. Olen ülekaaluline ja 3 aastat tagasi avastati mul tsüst. Operatsiooni käigus eemaldati mul vasakpoolne munajuha. Tookord arstid kinnitasid, et see ei takista rasestumist. Olen käinud regulaarselt naistearstil, kõik on korras ja arst väidab, et olen võimeline viljastuma, kuigi mingeid süvauuringuid pole tehtud. Kuna ka partneril on eelmisest kooselust lapsi, ei tohiks tema tõttu ka mingeid probleeme olla ses suhtes. Aga ometi.. ma pole ju rasestunud. Mida siis ikkagi ette võtta? Kas on olemas viljastumist soodustavaid ravimeid? Või ülekaalulisena ja sellises vanuses on see tühi unistus? Tsükkel on 26-28 päeva. Millistel päevadel sellise tsükli korral on kõige soodsam viljastumisperiood? Olen lugenud, et paaniline soov rasestuda võib tekitada stressi, mis omakorda takistab rasestumist. Enda puhul ma siiski närvilisust selle tõttu tundnud ei ole.

Vastuse eest ette tänades.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Arvestades teie vanust, siis teil on kindlasti rohkem ovulatsioonita tsükleid kui noorematel naistel. Kuna teil ka puudub üks munajuha, siis võimalus rasestumiseks on 50% vähem kui kahe munajuhaga naistel. Ülekaalulisus on oluline faktor lastetus osas. Teada, et naissuguhormoonid talletuvad rasvkoesse ja seega ka tsüklid sageli puudulikud s.t anovulatoorsed. Kuna teil on olnud üks lõikus, siis alati on võimalus liidete olemasolule väikeses vaagnas. Väike võmalus on ka see,e t mehel on probleem. see ei tähenda, et mehel on lapsed, vanus ka mängib oma osa, spermatosoidid on laisemad.
Soovitused. Võimalusel kaalust alla võtta, sageli selline otsus ja tegu teeb imesid. Soovitaks teha siiski laparoskoopia, kus saaks hinnata teie günekoloogilist staatust. Vajalikud ka hormonaalsed uuringud. Arvestades teie vanust, soovitaks kiiret tegutsemist. Parim aeg rasestumiseks teie tsükli korral on 14 päeva viimasest mensest tagasi arvestatuna.3 päeva sellest veel edasi ja tagasi. Seega kokku 7 päeva. Nii saate teada oma võimalikud soodsad päevad ja saate arvestada edaspidi oma päevi. Kui teie tsükkel on 28 päeva, siis oletetav ov aeg oleks tsükli 14-ndast päevast(tsükli 1. päev on menstruatsiooi esimene päev)Kui tsükkel on 26 päeva, siis ov aeg oleks 12-s tsükli päev. . Selline arvestus pole küll absoluutne, aga aitab kindlasti.. Parimate soovidega Ülle Kadastik