Rasestumine 08.04.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 41-aastane ja tahan veel ühte last saada. mul on eelmisest kooselust 3 last ja nüüd on uus partner (ta on 10 aastat noorem ja selles osas kontrollitud).Olen üritanud sept alates,aga siiani pole veel õnnestunud. Mul on tekkinud rida küsimusi ja püüan võimalikult täpselt kirjeldada oma olukorda. Mul on küllalt pikk tsükkel, 32 - 34 päeva,viimased kuud just 34 päeva. Pöördusin jaanuaris arsti poole. Tehti vereanalüüs hormoonide määramiseks ja selgus, et (ilmselt) progesterooni tase madal ja määrati duphastoni. Pean seda võtma tsükli 16-ndast päevast alates 10 päeva. Olen nii teinud 2 kuud. Möödunud kuul läbisin ka munajuhade läbitavuse uuringu, see oli korras. Arst ütles, et peale seda uuringut on 3 kuud soodne aeg rasestumiseks. Olen mõõtnud pidevalt ka basaaltemp. Olen lugenud, et ovulatsioon toimub päev enne temp tõusu üle37 ja ka seda, et temp tõuseb 3-5 pügala võrra. Mul oli veebruaris järgnevalt: hakkasin mõõtma tsükli 13-ndast päevast - 36,6 , 18-ndal päeval oli tõus 36,9, mis püsis 3 päeva ja 21-päevast siis tõusis 37,1. Mens algas 35-ndal päeval. Siit küsimus - kas OV oli siis 17-ndal või 20-ndal päeval? Ka märtsis oli esimene tõus 36,5-lt 36,9 peale ja seda 19-ndal päeval, ning 20-ndal päeval 37.1 peale. Need 2 kuud tarvitasin ka duphastoni. Aga see viimane tsükkel oli kuidagi imelik, u nädal peale OV läksin rinnad valusaks ja raskeks, u10 päeva peale OV olid torkivad valud emaka piirkonnas. Mõõtsin iga päev ka basaaltemp, oli 37,1 - 37,2. Tavaliselt enne mensest temp langeb, mul aga oli ka tsükli 35-ndal päeval 37,1. Aga äkki samal 35-ndal päeval mul määris , küll väga vähe, nii ka järgmisel päeval. 37-ndal päeval ei tulnud midagi, ka temp püsis 37,1. Aga siis 38-ndal päeval algas mens, temp oli 36,9. Tavaliselt on enne mensest temp langenud 36,6 - 36,7 peale. Nüüd siis 1.aprillil mens algas. Need päevad on temp olnud 37 piires, alles täna s.o. 8-ndal päeval langes 36,8-le. Mida sellest arvata? Kas ma nüüd hakkan uut tsüklit lugema ikka sellest päevast, kui mens algas või kui määris need 2 päeva?
Ja siis on küsimus duphastoni kohta. Arst määras võtta seda tsükli 16- ndast päevast. Lugesin aga siit portaalist, et seda peaks võtma hoopis peale OV toimumist, muidu muutub emaka eritis viskoosseks ja spermatosoidid ei pääse läbi, s.t. takistab viljastumist. (Muid ravimeid pole tarvitanud, ainult vitamiine Maternat võtan juba 4 kuud). Millal ja kuidas ma peaksin siis duphastoni võtma hakkama?
Mind vaevab ka selline probleem, et kipun olema väga väga närviline, eriti siis, kui on just see õige aeg käes. Arst ütleb, et peaksin olema hästi rahulik, muidu emaka lima muutub spermatosoididele läbimatuks. Kas oskate mingit nõu anda, mis mõjuks rahustavalt? Tavalises olukorras soovitatakse võtta pits veini vms. Siia see küll ei sobi, aga ehk on midagi, mis aitaks (eelistan midagi looduslikku). Probleem on selles, et mu partner läheb 2 kuu pärast pikemaks ajaks välismaale tööle ja eks vanus ju ka ei kannata eriti oodata enam.
Tuli nüüd pikk kiri. Loodan, et selle põhjal oskate mulle nõu anda. Tänan teid juba ette!!!
Kelly

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Teie kirja lugedes saan aru,et iga hinna eest püüate rasedaks jääda, mis aga ei õnnestu ja te olete väga närviline sellest. Loomulikult on vanus selline, kus ei ole võimalik kohe rasestuda. Tüüpiline on tsükli teise faasi puudulikkus ja Duphaston ravi on sobilik selleks. Seda võetakse tsükli 15-16-ndast päevast 10-14 päeva(see kehtib tsükli 26-28 kohta). Kuna teie tsükkel on pikem(saan aru, et eluaeg), siis soovitatakse sel juhul alustada hiljem peale, kuna teie ovulatsioon algab pisut hiljem. Oletatav ovultsioon võiks olla tagantjärgi arvestades 14 päeva tagasi uuest mensest. sellise arvestuse järgi saate teada, milllal teil oli ovulatsioon. teie tsükli pikkust arvestades võiks OV olla 20-ndal päeval .Ravi peaksite võtma 2 päeva peale seda. Ravi kollaskeha hormooniga kestab umbes pool aastat. Kui pole midagi juhtunud, siis peaks muutma raviskeemi ja ordineerima ovulatsiooni stimuleerivaid preparaate. See et te võtate rohtu 2 kuud ja midagi pole juhtunud, ei ole midagi halvasti. Ravima peab pikemalt. Täpse ovulatsiooni päeva määramiseks soovitaksin ovulatsioonitesti, mida saab osta apteegist. Võimalik, et teie ovulatsioon toimus varem noorena, nüüd aga ei toimu üldse või on puudulik, sellest ka pikenenud tsükkel(võib olla kollaskeha puudulikkusest). Kuna te võtate kollaskeha hormooni, siis basaaltemperatuuri mõõtmisest on vähe kasu. Kollaskeha preparaat ise tõstab temperatuuri ja seetõttu ei saa objektiivselt hinnata teie ovulatsiooni võimlust. Kannatamatus ja närvilisus sel juhul kindlasti halvebdab rasestumise võimalust. Lisaks soovitaks võtta E vitamiini ja juua rahustavaid teesid ning mõistvat suhtumist olukorda. Kindlasti tuleb teie mees ju ka vahepeal teie juurde või hoopis teie saate teda külastada, siis kindlasti jääte rasesdaks. Antud hetkel kindel soov rasestuda 2 kuu jooksul on loomulikult võimalik kuid ka antud stress võib ajukoore poolt blokeerida rasestumise võimaluse.
Veel selgituseks. Kui te ei võta kollaskeha preparaati, siis saate mõõta basaaltemperatuuri. Temperatuuri tõusu eelõhtul toimub ovulatsioon,. Temperatuur jääb püsima vähemalt 10 päevaks(see on norm) Kui temperatuur küll tõuseb , kuid vahepeal langeb ja siisi jälle tõuseb , viitab II faasi puudulikkusele. See räägib sellest et teie ovulatsioon on osaline ja rasedust sellega ei saa tulla. See et teil püsis temperatuur ka menses ajal on tingitud rohust, veelkord mõõtmine rohuga ei ole objektiivne. Tsüklit hakake lugema sellest päevast kui teil algas normaalne menses.(mitte määrimine), seega 1.apr. Kannatlikkust soovides Dr kadastik