rasedus ja ravimid 26.03.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Alates jaanuari kuust on vaevanud õrnad pisted ja valuhood paremal alakõhus. Eriti, kui teen midagi kükkisasendis või muidu pingutan. Asjade tõstmisel on tekkinud tunne, et kohe rebeneb midagi. Pöördusin naistearsti poole 1. märtsil. Viimane menses oli 19-23. veebruaril. Arst kirjutas Doxycyclini meile abikaasaga mõlemale, kuna oli tupepõletik. Emakas tundus ka liiga suur ja seepärast andis saatekirja ultrahelisse. Ultraheli järjekorra panin alles 23. märts- kuna olin arvestanud, et enne seda jõuab kenasti üks menses veel ära olla. Kuid menses ei ole siiamaani alanud. Käisin ikkagi ära ultrahelis. Seal öeldi, et emakas on väga kohev nagu enne algavat mensest või nagu raseduse ajal.Sõlmi ei leitud. Kuna enne seda tehtud rasedustest oli negatiivne ja viimane vahekord 25. veebruaril- olin kindel, et tegu on lihtsalt tsükklihäirega. Ultraheli igatahes veel rasedust ei näidanud.
Kuna kahtlused kogu aeg suurenesid- tegin uue rasedustesti. See oli selgelt positiivne. Kas on võimalik, et test siiski vahel valetab? Või näitab ta ka näiteks emakavälise raseduse korral pos. näitu. Rinnad on meeletult valusad ja sees on vahel täpselt selline tunne, et kohe-kohe menses algab. Paremal alakõhus on valud nõrgemad- kuigi ultrahelis oli selle poole läbivaatus lausa piin.
Kui ma nüüd tõesti olen rase- mis nähtavasti ongi nii- kui suur on tõenäosus, et antibiootikum on kahjustanud loodet. Sõin tablette 20 päeva 100 mg päevas. Olen lugenud, et kahjustab loote hambaid ja luustikku. Samuti, kas selline ravimi annus ja ravi pikkus oli normaalne.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui test on positiivne, siis see ei valeta. Kas rasedsu on emakas või väljaspool seda , ütleb kindlasti täpsemalt UH uuring. Doxycyclin on kahjustava toimega lootele. kuid kindlalt seda kas antud juhul on olnud kahjustust ei saa küll öelda. Võimalus on igal juhul olems. Günekoloogilise põletiku korral tavakuur Doxycycliniga on 5-10 päeva 2 tabletti päevas.
Need valud, mis teil olid algul võiksid olla rasedusega seotud ja seda peetakse normiks. Emakas venib ja annab sellise tunde. Ka rindade valulikkus rasedue algul on tavaline sümptom. Menstruatsiooni algamise tunne , kuid mida ei tule on ka hästi tüüpiline rasedue algul. Dr Kadastik