Raseduse alguses köha ja nohu, ning tabletid 24.02.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.

Kuna ei teadnud, et olen rase, siis ei pööranud ka köhale ja nohule erilist rõhku, palavikku pole olnud, ja ravinud olen koduste vahenditega, aga ikka püsib pidevalt väike nohu ja köha. Kas see mõjub raseduse alguses beebile kuidagi kahjulikult? Ja kuna enne rasedust kaks kuud olin juba tarvitanud antidepressanti nimega CITALEC, ja kui olin juba kolm nädalat rase olnud, siis teada saades kohe lõpetasin ära, kas see ka kuidagimoodi kahjustab beebit? Oma arst ei osanud midagi konkreetset vastata, ja ei oska ka kuhugi rohkem pöörduda, aga mure on väga suur. Kuna see mul neljas laps, siis tahaks ikka väga kindel olla, et sünnib terve beebi. Garantiid ei anna küll keegi, aga tahan omalt poolt teha kõik, et beebiga oleks korras. Või oleks õigem siiski teha abort, kuigi see on küll viimane asi mida tahaksin teha.

Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Köha ja nohu ilma palavikuta ja suurema viirusinfektsioonita ei tohiks küll mõjutada beebi tervist. Andmed antud preparaadi (Citalec)toime kohta rasedusele puuduvad. Reeglina antidepressandid pole soovitavad raseduse ajal. Märäatakse neid ainult äärmisel vajadusel. Loomkatstes ei ole täheldatud väärarengute suurenemist. Näidustus raseduse katkestamiseks puudub. Vajalik küll raseduseaegne Ultraheli kontroll (varane skriining raseduse 10.12-ndal nädalal ja tavaskriining raseduse 20-ndal nädalal) Vajadusel ka peale 35-ndat rasedusenädlalt uuring . Dr Kadastik