solaarium ja päike raseduse ajal 20.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere,
tean, et sarnasel teemal on kliinik.ee portaalis juba küsimusi esitatud, kuid vastused on jäänud minu jaoks mõneti ühesõnaliseks.
Nimelt sooviksin ma teada, kas solaariumis käimine on raseduse ajal (minul praegu 18. nädal, olen 22-aastane) lootele täiesti ohutu, või tuleks siiski kõhtu ja selga kiirguse eest kaitsta? Mõistan muidugi, et oluline on nahka kreemiga kaitsta ning seanssidega mitte liialdada, kuid kas tõesti on ainukeseks ohuks seoses solaariumiga nahapõletus?
Ning veel - millist (kahjulikku) mõju võib avaldada naturaalne päikesekiirgus? Kas suve saabudes võib muretult võtta mõõdukaid päikesevanne?
Ja siit tuleb mul veel üks küsimus - olen lugenud, et raseduse ajal ei ole soovitav kasutada lõhnaga kreeme, sest lisatud lõhnaained võivad vere kaudu lootele kahjulikku mõju avaldada. Enamus päikesekreeme ja minuteada kõik solaariumikreemid on aga väga tugeva lõhnaga. Seega - kas juttu lõhnaainetest tuleks nii tõsiselt võtta?
(Kipun nii väga päikest võtma, kuna see parandab tunduvalt minu naha seisundit).
Tänan Teid ette vastuse eest!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Solaariumi päevitusel pole leitud kahjustavat toimet lootele. Samas ei tohi päevitusega liiale minna. Kui palju just teie nahk kannatab päikest võtta, seda teate ju ise kõige paremini. Nahaarstid ja eriti onkoloogid seostavad naha vähki just päikesevõtuga. Kõik oleneb ju ikkgi nahatüübist. Otsest vajadust kõhu kinnikatmiseks ma ei näe, kui olete päikesega mitteliialdaja.
Lõhnakreemide osas ütleks niipalju, et kui te kasutate usaldusväärseid firmasid, siis probleem ei tohuks olla. Küsimus on selles, et raseduse ajal võib tekkida teil teatud lõhna suhtes allergia või halb enesetunne, mis peale rasedust möödub. Kuna meie ühiskond on väga allergiseerunud ja üha rohkem on kokkupuudet ebatervslike ainetega, siis tegelikul on ju suund üle maailma tagasi tulla loodustoodete juurde. Üks valdkond on ka kosmeetika. Kõike head soovides Dr Kadastik