Rasedus ja ravimid 20.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 36 aastane. Suvel loobusin rasedusvastastest pillidest ja olen üritanud jääda rasedaks. Seni ei ole jäänud.
Detsembris käisin günekoloogi juures ja ta leidis analüüside tulemusena, et ureoplasma tase on liialt kõrge. Kirjutas nii mulle kui partnerile doksotsükliini kuuri 10 päevaks. Võtsime tablette alates 2.jaanuarist 10 päeva. Arst soovitas sel ajal mitte rasestuda. Enne seda võtsin ka teisi antibiootikume, kuna olin gripis.
Olime sel ajal ka partneriga vahekorras (so. 7.jaanuaril), aga tõenäosus rasestuda oli küll imeväike, kui üldse.
Nüüd on aga seis selline, et päevad pidid algama paar päeva tagasi, aga seni pole midagi. Tegin täna hommikul suure murega testi, see oli negatiivne. Nüüd aga tekkis kahtlus, sest käisin hommikul kella 6 ajal pissil ja testi tegin alles siis, kui kella 7 ajal tõusin ja pissil käisin. Kas testi õigsust võin uskuda?
Tegelikult teeb aga muret, et kuna olen üritanud rasedaks jääda juba suvest saati ja kui see nüüd nii läheks, siis milline mõju oleks võetud ravimitel lootele? Oleks see tõeliselt ohtlik? Kas raseduse jätlkamine oleks ikka kõne all?
Ette tänades tõeliselt murelik naine.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Korrake uuesti rasedustest hommikusest esimesest uriinist. Kui ootasite menstruatsiooni umbes 18.01 , siis 07.01 oli rasestumise võimalus siiski olemas. Antibiootikumide kasutamine ja põletik (ka eelnev viirusinfektsioon võib muuta tsükli ebaregularseks, samuti mõjutada ovilatsiooni.
Tavapäraselt ei kasutata doksotsokliini raseduse ajal, sest tetratsükliinide kasutamine võib kahjustada hammaste ja luude arengut. Suure tõenäosusega aga ravimi kasutamine vastavalt instruktsioonile ei tohiks Teie rasedusele suurt ohtu põhjustada. Soovitan kasutada raseduse algul foolhapet ja minna kontrollile juba varakult, kindlasti teha ka esimese trimestri skriining.
Lisan vastusele ka lingi , kust saate soovi korral lugeda põhjalikumalt doksotsükliini kasutamisest raseduse ja rinnaga toitmise ajal .
http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/penG_doxy/doxypreg.htm
Edu Teile soovides Aire Sekavin