Rasedus ja kondüloomid? 10.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23.a vana ja plaanis elukaaslasega järeltulija ilmale tuua.
Enne seda sooviksin ennast aga erinevate infektsioonide suhtes kontrollida, et ei esineiks mingeid põletikke.
Kaks aastat tagasi avastati mul aga kondüloomid. PAP-testid on siiani korras olnud. Küsimus aga selline, et kas enne rasestumist ja sünnitamist on vaja nendest lahti saada(nt.kõrvetamise teel)või ei kujuta nad lootele mingit ohtu?

Ette tänades Marii.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere Marii. Kui teil on nähtavad näsad välistel genitaalidel, siis peaks need küll eemaldama kas kirurgiliselt või lahuga määrimise teel. Sellisel juhul on tegemist madalariski papilloomviirusega(reeglina tüüp 6 või 8). Need näsad võivad suureneda raseduse ajal ja lootele on nakatumisoht küll ainult sünnitusteedest väljumise ajal(sünnituse ajal). Tõenäoliselt on teil aga papilloomviirus emakakaelas ja seda pole üldse silmaga näha(teised nähtamatud tüübid).need vormid ei põhjusta näsade teket vaid võivad tekitada emakakaela nähtamatuid muutusi (düsplaasiat).Sellisel juhul tehakse regulaarselt PAP teste ja kui kaelas muutusi ei ole sellest viirusest tekkinud, siis ei peagi midagi tegema.Viirus lihtsalt on ja võib ka kunagi ise kaduda. Kui muutused on olemas siis variante on mitmeid. Alustades jälgimisest kuni operatiivse ravini välja. Jälgitakse kergemaid düsplaasia vorme ja tõenäosus on suur, et need muutused kaovad ise. Kui düsplaasia on rohkem väljendunud , siis mõnikord tehakse emakakaela konisatsioon. Kõik oleneb ajafaktorist ja kahjustuse sügavusest. Lisaks tehakse sel juhul ka muid lisauuringuid. Peale sellist opi loomulikult saab sünnitada. Kui teil on viirus emakakaelas ja mingit düsplaasiat PAP testis pole, siis rahumeeli rasestuge. Lapsele see üle ei kandu. Dr Kadastik