looteveeuuring 06.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere dr. Kadastik
Olen 22 nädalat rase, sain detsembri alguses 34-aastaseks. See on minu teine rasedus (esimese katkestasin 10 aastat tagasi), kuid esimene synnitus tulekul. Elan hetkel New Yorgis ja siin soovitati mulle koheselt teha looteveeuuring juba 2-sel raseduskuul. Kuna see protseduur on seotud riskidega ja ma ei ole veel 35 (olin 33 rasestudes), otsustasin sellest testist loobuda. Siis aga leiti 2 kuud hiljem ultrahelis, et lootel on ajus tsyst, mis ei pruugi veel midagi tahendada, kuid voib olla ohumärk ja siiski peaksin tegema selle protseduuri. Triple veretest oli korras ja olen vaid yhel ultraheli seansil käinud. Olen nyyd nii mures, et kas teha see test ja kui on tulemus kehva, kas siis peaksin laskma abordi teha? Selgitati kyll, et isegi positiivse tulemuse puhul ei pruugi lapsel midagi viga olla. Ultrahelis oli kôik normaalne ja sain kaasa ilusad selged pildid lapsest. Tundub nagu mind sunnitaks seda testi tegema. Ise loodan teistkordse ultraheli uuringu lasta teha ja kui tsyst alles, siis abordiga olen arvatavasti hiljaks jäänud ja seetôttu ei näe ma vajadust selle protsedruuri järgi. Mingeid geneetilisi haigusi ei ole minu ega mu mehe prekonnas. Olen ehk ilma asjata muretsema pandud?
Lugupidamisega, Miia

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kuna teie rasedus on nii suur, et ei saa enam aborti teha, siis geneetiline veeuuring ei muuda enam midagi. Ajutsüstid ei pruugi midagi tähendada. raseduse lõpus need võivad ka kaduda. Soovitaks teha korduv Uh uuring. Täit karantiid ei saa teile keegi anda, sünnitusel lõplikult selgub kõik. Kui lapsel oleks ajutsüst avastatud varem (ei saanud aru kas nii oli, siis oleks soovitanud kindlasti teha veeuuringu, nüüd on aga aeg hiline). 33 aastsele rasedale ei ole vajalik rutiinne veeeuuring kui geneetilist patoloogiat peres pole. dr Kadastik