progesterooni ja testosterooni uurimisest 02.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere!
olin 10-ndat nädalat lapseootel, kui selgus, et rasedus peetunud ca 7-ndal nädalal. tehti puhastus, millest möödas nüüdseks 1 kuu. kas peaksin laskma lisaks muudele uuringutele nüüd teha ka progerterooni ja testosterooni mõõtmise? mida nende uuringute tulemused täpsemalt näitavad ja kuidas neid tõlgendatakse? kas pean enne HTI-s analüüside andmist ka midagi eelnevalt teadma, nt millal anda, kas võib eelnevalt süüa jne?
ette tänades,
mia

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Progesteroon tehakse tsükli II faasis(21-23-ndal päeval). Selle madala väärtuse korral reeglina tekib rasestumatus. Ovulatasioon kas puudub või on puudulik. Raviks on kollaskeha hormoon. Kui rasedus katkeb või peetub, siis üks põhjuseid võib olla hormonaalne(rohkem on teisi põhjuseid), seda saab määrata raseduse ajal ja raviks on jällegi kollaskeha hormoon. Testosteroon määratakse reeglina tsükli I faasis (3-6-ndal tsükli päeval).Kuid võib määrata ka koos progesterooniga samal ajal. Kõrgenenud testosteroon põhjustab reeglina rasestumatust, kuid ka raseduse peetumist. Hormoonidele verd soovitatakse anda hommikul kella 8-11 vahel( kõige tõepärasema väärtuse saab). Eelmisel õhtul ei soovitata olla vahekorras ja süüa teravaid, rasvaseid toite. Alkohol on ka ebasoovitav- Hommikul vajalik olla söömata, vett juua võib.Sellisel reziimil arvatakse, et hormooninäitajad on kõige täpsemad, eelpool nimetatud toit võib vähe muuta hormooni väärtusi. Dr Kadastik