sünnitus peale 40-ndat eluaastat 05.09.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 38-aastane ja tahan kindlasti veel ühe lapse sünnitada. Praktilistel ja majanduslikel põhjustel tahaksin sellega veel paar aastat oodata. Olen sünnitanud kaks last - 20 ja 16 aastat tagasi. Kas minu eas on lapsesaamise edasilükkamine mõistlik? Kui suur tõenäosus on, et kahe aasta pärast on mul vanuse tõttu väiksem tõenäosus rasestuda? Millised riskid kaasnevad?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Lapse sünnitamine on võimalik ka peale 40 aastat. Alates 35 eluaastast olete riskirase oma vanuse tõttu, kuna geneetilist patoloogiat leidub selles vanuses rohkem. Õnneks on võimalik ja kindlasti peaks tegema lootevete uuringu raseduse 16-18 nädalal ,et diagnoosida väärarenguid. Enne seda tehakse kõikidele rasedatele ka skriininguuring verest ja ka sonograafiline uuring. Tänapäeval on suured võimalused diagnostikaks ja enam olulist vahet pole kas sünnitate nüüd või 2 aasta pärast. Peale 40 aastat risk pisut tõuseb.Loomulikult tekivad ka hormonaalsed nihked ja te ei rasestu ehk nii kergesti kui varem, sellega peate arvestama.