millal võib uuesti rasestuda? 30.09.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
olin arvutuste järgi juba rõõmsalt 8-9 nädalat rase, kui läksin arsti juurde ultrahelisse ning sain kurva vastuse: loote areng oli 6. nädala pealt seisma jäänud... peetunud rasedus, sain vastuseks. Eile käisin ka emakaõõne abrasioonil. Kurb on. Tita oli meie perre väga oodatud. Põhjust ei oska öelda keegi- et ehk oli liiga väike vahe hormoontablettide kasutamise lõpetamise ja rasestumise vahel? Kasutasin neid järjest 1998 aastast käesoleva aasta juuni lõpuni ja rasestusin juuli lõpus? Või tegin talle ise kuidagi liiga? Ei tea, aga...
Ja siit ka küsimus- mu enda arst leidis, et uuest võiks proovida juba paari kuu pärast aga emakaõõnt puhastanud doktor arvas, et pigem tuleks 6 kuud oodata? Tahaks uuesti proovida ja seekord õigemini otsustada? Kui pikka aega oodata tuleks?

Tänades,
maxime

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Maxime!
1. Raseduse matemaatiline võimalik maksimaalne suurus arvutatakse viimase menstruatsiooni 1. päeva järgi.
2. Raseduse tegelik suurus ehk loote vanus ehk gestatsiooni aeg arvutatakse loote mõõtude, Teie puhul lootepõie suuruse järgi.
Viimane võib -2 nädalat olla väiksem, siis jääb kõik veel normi piiridesse.
Sünnitusabi täpsus on +- 2 nädalat, mis jääb veel normiks.

Kas oli ka mingeid muid kaebusi: veritsus, alakõhuvalu?
Alati on võimalik kuni erakorralise abi vajalikkuseni oodata, jälgida.
Iga loode kasvab erinevalt, vahel kiiremini, vahel pisut aeglasemalt. Meditsiin ei ole matemaatika. Arstil pidi olema mingi veenvam põhjus, et minna koheselt abrasioonile, mida mina ei tea.
Loote südamelöögid on nähtavad ~6.nädalast, aga vahel ka alles 7. nädalast.

Kui rasestusite pillide järgselt, olid selleks ka soodsad tingimused olemas.
Kahjuks Te ei nimeta oma vanust ja seda, kas Teil on varem olnud rasedusi ja kuidas nad lõppesid.
Enamik rasedusi kuni 11 nädalat katkeb viirusinfektsioonide, kromosoom- või geenmutatsioonide tõttu. Kõlab karmilt, kuid ka (inim)loomadel eksisteerib tegelikkuses "looduslik valik".

Soovitused:
-hoidke oma tervist, hoiduge põletikest, sugulisel teel levivatest haigustest
-kindlasti peaks vähemalt 3 m.tsüklit olema puhastusest möödas
-kui olete noor, võite ka 6 m.tsüklit oodata
-valige plaaniliseks raseduseks aeg, kui viirusinfektsioone on vähem
-ärge möödunu pärast muretsege
-kui Teil tekkis mõni seos viirushaigusega eelneva juhtumi põhjal (gripp, punetised jm), püüdke neid haigusi või kontakte ägedate viirushaigetega vältida järgmise raseduse algul.
Soovin Teile peatset menstruatsiooni peetust!
G.Litter
www.naistearst.ee