tsüst ja rasedus 17.09.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 31 aastane naine ja me planeerime teise lapse saamist. Jäin rasedaks kuid oli emakaväline rasedus. Pärast raseduse katkestamist süstiga jäi emaka taha "vedeliku kogum" paari millimeetri suurune. Nüüd poole aasta pärast läksin tegema analüüse, et planeerida uut rasedust, proovid olid korras kuid tsüstjas moodustis emaka taga oli millimeetri võrra suurenenud. Arst pakkus, et kui ma operatsioonist pole vaimustatud võin ma koheselt rasestuda, et süst ei sega ( pidi olema liikuv). Ootaks väga teie arvamust kuidas edasi toimida, bioloogiline kell hirmutab mind samuti, kui raseduse ajal peaks tsüst veelgi suurenema ja operatsiooni peab tegema täis narkoosis, kuidas siis lootele see mõjub.
Vastust oodates
Aire

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Aire!
Teie mure on mõistetav, kuid arst on Teid õigesti nõustanud. Ehk liiga lühidalt ja Teile mitte ammendavalt.
Emakaväline rasedus tekib munajuhasse vaid siis, kui seal on mingi patoloogia (takistus, liited, ripsepiteeli kahjustus, põletik vm.) kas läbipõetud põletike tagajärjel või ka näiteks soovimatute raseduste katkestamise tagajärjel. Risk emakavälise raseduse kordumiseks on kõrge. See ei tähenda, et ei võiks riskida, on võimalik, et rasedus jõuab emakasse teist munajuha kaudu. Tänu kaasaegsetele ravivõimalustele on Teie munajuha säilitatud.
Vedelik emaka taga võib olla mitmetel põhjustel, paar millimeetrit ei oma kliiniliselt olulist tähendust. (kas äkki paar sentimeetirit?)
Liikuv tsüst on tunnus, et tegemist pole pahaloomulise tsüstiga.
Ka rasedatel esineb munasarja tsüste, mis enamasti ei vaja operatsiooni. Kui on vaja, arvestavad naistearstid ja narkoosiarstid sellega. Ka rasedatel on vahest vajalik opereerida pimesoolt, ravida kopsupõletikku jne.
Rasestuge, pöörduge varakult naistearstile ja järgige naistearsti soovitusi.
Soovin Teile peatset menstruatsiooni peetust!
G.Litter
www.naistearst.ee