ülekantud rasedus. 01.03.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Millest tuleneb see, et kannan rasedust üle. Esimese lapse sündi kutsuti tampoonidega esile aga need ei mõjunud. Tilguti mõjus, aga annused olid väga suured, sünnituse lõpupoole oli manustatav doos 2* üle normi.
Enne käesolevat rasedust avastati kilpnäärme alatalitus, praegu on TSH normis. (tarvitan L-Thyroxini 250mg.) Menstruatsioon enne teist rasedust iseseisvalt puudus. Tavaline, et 3-4 kuud mitte midagi, siis kutsutakse tablettidega esile, et äkki läheb korda. Peale seda 3 kuuks hormoontabletid, peale nende ärajätmist jälle vaikus. Rasedaks jäin lõpuks peale menstruatsiooni esilekutsumist ja munasarja stimuleerivate tablettide võtmist. Praegu oleks õige aeg teist last sünnitama hakata, aga mingeid märke algavast sünnitusest ei ole. Kus toodetakse sünnitegevuseks vajalikud hormoonid ja kas mul on üldse lootust ilma esilekutsumata last sünnitada? Kas esilekutsutud sünnitus on valulisem, kui loomulik sünnitus? Veel tuli meelde, et kunagi üks naistearst ütles, et emakas on väga väike.
Tänan Teid ette minu küsimustele pühendatud aja ja teadmiste eest. Äitäh

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Normaalseks sünnitamise ajaks loetakse 37-42 nädalat. Enamus lapsi sünnibki sellel ajal. Miks mõni naine kannab oma lapsi kauem kui teine , ei osata seletada. Põhjuseks võivad olla ka hormoonaalsed häired. Signaali sünnituseks annab ikkagi laps ise. Esilekutsutud sünnitus ei pruugi olla valusam. Valususe võib tingida aga see, et kui tavapäraselt on sünnitustegevuse algul tuhude sagedus 7-10 minutit, siis ravimitega proovitakse saavutada sünnitustegevus kohe 5 minuti järel. Kaasajal on võimalik sünnitustegevuse valutustamiseks kasutada mitmeid meetodeid, seega ei peaks ühegi naise sünnitus olema ebaloomulikult valus. Kui kannate oma lapsed ilusti lõpuni (isegi üle ) siis arvan et Teie emaks ei ole liiga väike.
Edu Teile soovides Aire Sekavin